Home Zahraničí EU se chystá odblokovat přepravu zboží z Ruska do Kaliningradu

EU se chystá odblokovat přepravu zboží z Ruska do Kaliningradu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropská unie hodlá zařídit, aby Rusko mohlo bez omezení dopravovat zboží přes Litvu do své Kalingradské oblasti na baltském pobřeží, píší ruská média.

Informoval o tom deník Izvestija s odkazem na své zdroje z ruské diplomacie. Brusel podle deníku údajně Moskvě předal dokument s návrhem, který »zcela vyhovuje« jejím požadavkům. Litva minulý měsíc zakázala přes své území do Kaliningradu přepravovat zboží, na které se vztahují protiruské sankce Evropské unie.

Tranzit zboží do Kaliningradské oblasti, která je součástí Ruské federace, ale leží mezi Polskem a Litvou, je tak už měsíc předmětem diplomatických sporů mezi Moskvou a Vilniusem. Rusko omezení dopravy označuje za blokádu a už dříve Vilnius varovalo, že podnikne tvrdá odvetná opatření. Litva však tento měsíc rozšířila omezení také například na alkohol nebo dřevo. Podle deníku Izvestija se omezení dotkla asi 30 procent dodávek.

V dokumentu údajně stojí, že není možné bránit přepravě mezi jednotlivými částmi Ruska. Tento postoj EU by podle ruského listu mohl být upřesněn v připravovaném sedmém balíku protiruských sankcí. Vše nyní závisí na tom, zda se Bruselu podaří přemluvit Litvu, aby od omezování dopravy do Kaliningradu upustila, podotkl ruský deník.

(čtk)