EU tvrdí, že k boji proti Hútíům v Rudém moři je zapotřebí dvakrát více lodí

Evropská unie potřebuje dvakrát více lodí, aby mohla účinně čelit útokům jemenských Hútíů na obchodní plavidla v oblasti Rudého moře. Uvedl to velitel námořní operace EU Aspides kontradmirál Vasilios Griparis.

Podle něj je potřeba zvýšit velikost mise EU v Rudém moři odůvodněna rostoucími útoky Hútíů na civilní plavidla. »Nemáme mnoho zdrojů, zatímco oblast operace je obrovská. Trvám na tom, aby všechny členské státy EU poskytly více zdrojů,« řekl Griparis v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Nyní jsou do mise zapojeny čtyři lodě, takže kvůli nedostatku finančních prostředků operují především v průlivu Bab el-Mandeb u jemenského pobřeží, ačkoli mandát mise sahá od Rudého moře až po Arabské moře. Podle Griparise je třeba počet zapojených lodí »více než zdvojnásobit«. Vysvětlil, že úžinou denně proplouvá asi 40-50 lodí, které potřebují ochranu. »K zajištění jejich ochrany je zapotřebí značný počet lodí,« zdůraznil.

Vojenský důstojník zdůraznil, že toto zvýšení počtu lodí zapojených do operace nemá za cíl působit agresivněji proti Hútíům, ale rozšířit dosah evropského námořnictva. »Nevěříme, že údery proti Hútíům mohou problém vyřešit. Některé země se o to pokoušely před několika lety a některé to stále dělají, ale vidíme, že to nevede k řešení,« vysvětlil Griparis.

Kontradmirál tvrdí, že od zahájení operace v únoru válečné lodě EU pomohly 164 plavidlům, sestřelily více než 10 bezpilotních letounů a zničily čtyři protilodní balistické střely.

Po eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu v pásmu Gazy Hútíové prohlásili, že jejich milice udeří na izraelské území a zabrání přidruženým lodím proplouvat vodami Rudého moře a průlivu Bab el-Mandeb, dokud nebude vojenská operace v enklávě zastavena. Od poloviny listopadu loňského roku zaútočili Hútíové na desítky civilních plavidel v Rudém moři a Adenském zálivu. V reakci na akce Hútíů oznámily americké úřady vytvoření mezinárodní koalice a zahájení operace Prosperity Guardian s cílem zajistit svobodu plavby a ochranu lodí v Rudém moři. Dne 19. února zahájila Evropská unie vlastní námořní operaci v Rudém moři s názvem Aspides.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

 1. Děti v Saná’a na pochodu k ukončení intenzivní islámské výuky. Jen během letních prázdnin se více než 1,5 milionu jemenských dětí zúčastnilo intenzivních islámských vzdělávacích a školicích kurzů v přibližně 9000 mešitách a školách v Jemenu kontrolovaných Húthíi.
  ———————
  V Jemenu Huthiové zajišťují vzdělání jemenských dětí ve vzdělávacích a školících kurzech. Kdo je povinen zajistit vzdělání VŠECH dětí v ČR? Kdo je, v ČR, povinen zajistit a umožnit vzdělávání dospělých ?
  —-Článek na seznamu cz : rodi se epicentrum pristich valek huthiove nemaji zadne zabrany rika expertka
  Jan Gavroch 16. června 2024 At 21:08
  Děti v Saná’a na pochodu k ukončení intenzivní islámské výuky. Jen během letních prázdnin se více než 1,5 milionu jemenských dětí zúčastnilo intenzivních islámských vzdělávacích a školicích kurzů v přibližně 9000 mešitách a školách v Jemenu kontrolovaných Húthíi.
  ———————
  V Jemenu Huthiové zajišťují vzdělání jemenských dětí ve vzdělávacích a školících kurzech. Kdo je povinen zajistit vzdělání VŠECH dětí v ČR? Kdo je, v ČR, povinen zajistit a umožnit vzdělávání dospělých ?
  —-Článek na seznamu cz : rodi se epicentrum pristich valek huthiove nemaji zadne zabrany rika expertka

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy