EU zavede 14. balíček sankcí proti Rusku

Velvyslanci EU se dohodli na 14. balíčku sankcí proti Rusku. »Velvyslanci EU se dohodli na silném a významném 14. balíčku sankcí,« uvedlo belgické předsednictví Rady EU v prohlášení.

Podstatu nových opatření zatím neprozrazuje, pouze uvádí, že zahrnují »cílená omezení« i opatření, která mají »zacelit díry« v minulých balíčcích sankcí, aby byly účinnější.

Tento sankční balíček musí nyní schválit ministři všech států EU, poté bude zveřejněn a vstoupí v platnost. Evropská komise usiluje o to, aby vstoupil v platnost ještě před zahájením přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem, které se uskuteční 25. června.

Již dříve bruselský portál EUobserver zveřejnil hlavní ustanovení tohoto balíčku s odkazem na návrh dokumentu. EU hodlá zejména zavést omezení na dodávky zkapalněného zemního plynu a dovozu helia z Ruska. Podle návrhu balíček zahrnuje sankce proti flotile ropných tankerů a omezení přístupu »k technologiím dvojího užití«.

EU rovněž hodlá zařadit na černou listinu více než 20 fyzických osob, včetně zpěvačky Poliny Gagariny, a 22 právnických osob. Omezení se budou týkat také Igora Altuškina, zakladatele Ruské měďné společnosti, Tajmuraze Bollojeva, prezidenta pivovarnické společnosti Baltika, na kterou byla převedena ruská aktiva skupiny Carlsberg, Romana Trocenka, zakladatele korporace AEON, a Alexeje Goreslavského, generálního ředitele Institutu pro rozvoj internetu (ANO IRI). Kromě toho se na seznamu objeví »šéfové obranných podniků, úředníci a energetické společnosti«. Omezení vůči jednotlivcům budou zahrnovat zákaz vstupu do EU a zmrazení jejich majetku v jurisdikci společenství.

Ruská strana již dříve opakovaně upozornila na nelegitimní povahu omezení, která jsou proti ní uvalena, a zdůraznila, že budou mít opačný účinek a přijdou draho ty, kdo tyto sankce zavádějí.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy