Home Zahraničí EU zůstává rozdělena v otázce 10. balíčku protiruských sankcí

EU zůstává rozdělena v otázce 10. balíčku protiruských sankcí

KOLÁŽ - iportaL24.cz

Mezi delegáty Evropské unie přetrvávají neshody ohledně desátého balíčku protiruských sankcí, když se na nich již druhý den po sobě nedokázali shodnout, sdělil agentuře TASS diplomatický zdroj v Bruselu.

Zdroj však uvedl, že si je jistý, že sankce budou schváleny tak, aby vstoupily v platnost 24. února, jak již dříve oznámili předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.

»Výbor stálých zástupců ukončil své zasedání. Zatím přetrvávají určité potíže, ale na jejich vyřešení máme ještě středu a čtvrtek. Všechny země EU souhlasí s hlavním bodem, kterým je, že desátý balíček by měl vstoupit v platnost 24. února,« uvedl zdroj. »Bude to důležitý signál k výročí«.

Podle informací, které již dříve zveřejnili Borrell a von der Leyenová a které publikovala evropská média, bude desátý balíček sankcí zahrnovat omezení obchodu s technologiemi a zbožím dvojího určení, včetně 47 druhů elektronických součástek, které lze použít při výrobě zbraní. Na černé listině budou také některé typy těžkých zařízení, včetně stavebních vozidel a náhradních dílů pro letecké motory. Evropská komise odhaduje hodnotu tohoto balíčku sankcí na 11 miliard dolarů.

Kromě toho se Evropská unie chystá zařadit na černou listinu 62 osob a 28 organizací, včetně tří bank (Alfa-Bank, Tinkoff a Rosbank), dále ruského Fondu národního majetku, dvou mediálních holdingů (Patriot Media Group a Rossiya Segodnya) a pojišťovny Ingosstrach. Zpráva rovněž zmiňuje firmu Pawell Shipping se sídlem v Londýně, která je obviněna z »nelegální přepravy ukradeného ukrajinského obilí«.

EU rovněž hodlá zablokovat vysílání arabských služeb RT a Sputnik na svém území.

Na černé listině osob se má objevit ruská zmocněnkyně pro lidská práva Taťjana Moskalkovová, místopředseda vlády Moskevské oblasti Vjačeslav Duhin a ministryně práce, rodiny a sociální ochrany Baškirska Lenara Ivanova za pomoc při organizaci evakuace ukrajinských dětí z osvobozených území v zóně zvláštní vojenské operace. Brusel ve svém návrhu dokumentu o sankcích označuje evakuaci dětí z válečné zóny za »organizaci hromadných únosů ukrajinských dětí«.

Řada východoevropských zemí se stále snaží zajistit sankce proti Rosatomu a jeho generálnímu řediteli Alexeji Lichačevovi, což může být zdrojem přetrvávajících neshod mezi členy EU.

Podle Evropské služby pro vnější činnost je na černé listině EU pro Rusko v současné době uvedeno 1386 osob a 171 společností.

(TASS)

3 KOMENTÁŘE

  1. Podle DEZINFORMAČNÍCH webů ty sankce RUSUM nějak moc nevadí. V diskuzích,na dezinformačních ruských webech se řeší co by se mělo dělat, kdyby v těch sankcích byl zákaz dovážet do Ruska VIAGRU

  2. “ Brusel ve svém návrhu dokumentu o sankcích označuje evakuaci dětí z válečné zóny za »organizaci hromadných únosů ukrajinských dětí«.“
    ———–Tím Brusel označuje evakuaci židovských dětí , před 2. světovou válkou, do Britanie za hromadný únos židovských dětí

Comments are closed.