Euronews: Orbán v Evropském parlamentu příští týden nevystoupí, údajně není prostor

Maďarské předsednictví v Radě EU si bude muset počkat na pozdější dobu, kdy premiér Viktor Orbán představí svůj program Evropskému parlamentu. Pokusy Orbána promluvit k poslancům EP na zahajovacím plenárním zasedání nově zvoleného shromáždění ve Štrasburku byly odmítnuty šéfy parlamentu, kteří nebyli schopni najít prostor pro jeho zařazení do programu. Uvedl to s odkazem na své zdroje server Euronews.

Podle dlouholetých zvyklostí mají předsedové vlád při převzetí rotujícího předsednictví v Radě EU možnost vystoupit v EP a představit program svého šestiměsíčního působení v čele mezivládních politických jednání a odpovědět na otázky europoslanců.

Euronews uvedl, že Orbán parlamentu naznačil, že by mohl před plénum předstoupit příští týden v úterý nebo ve středu (16.-17. července) a představit agendu maďarského předsednictví, kterému Budapešť dala heslo »Make Europe Great Again« (Udělejme Evropu opět skvělou).

Konference předsedů, kteří určují program jednání, však uvedla, že Evropský parlament v té době neměl v programu prostor. Konference předsedů je složena ze šéfky EP a šéfů jednotlivých parlamentních frakcí.

Europoslanci se na plenárním zasedání po proběhlých volbách budou v úterý zabývat pouze volbou předsedy EP, místopředsedů a následně by ve čtvrtek měli hlasovat rovněž o šéfce Evropské komise.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy