Home Zahraničí Eurozóna směřuje mílovými kroky k recesi

Eurozóna směřuje mílovými kroky k recesi

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ekonomice eurozóny stále více hrozí recese. Ukazuje to pokračující pokles podnikatelské aktivity v zemích platících eurem, který se v září navíc prohloubil. Výrobní podniky sráží zejména vysoké ceny energií a provozovatele služeb už doplácejí na slabší poptávku spotřebitelů kvůli rostoucím nákladům na základní životní potřeby.

Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnosti S&P Global.

Souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, se v září podle předběžných údajů snížil na 48,2 bodu ze srpnových 48,9 bodu. Sestoupil tak hlouběji pod klíčovou 50bodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

»Ve hře je recese ekonomiky eurozóny, protože firmy hlásí zhoršující se podnikatelské podmínky a sílící cenové tlaky v souvislosti s rostoucími náklady na energie,« uvedl ekonom Chris Williamson ze společnosti S&P Global. »Jsou zde sice určité známky polevování problémů v dodavatelských řetězcích, obavy se ale zjevně přesunuly od dodavatelských řetězců k energiím a rostoucím životním nákladům,« dodal. To podle něj podkopává poptávku a omezuje průmyslovou výrobu i aktivitu v sektoru služeb.

Index aktivity v průmyslu v září klesl o 1,1 bodu na 48,5 bodu, což je nejnižší úroveň od června 2020. Index aktivity ve službách se pak snížil o 0,9 bodu na 48,9 bodu, nejníže od loňského února. Pokles obou indexů byl výraznější, než očekávali analytici.

Eurozóna se nyní potýká s negativními dopady růstu inflace, za kterým stojí zejména zdražování energií. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu podle odhadu Eurostatu zrychlilo na 9,1 z červencových 8,9 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord a nachází se vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky.

(ici, čtk)

Předchozí článekSnižování teploty ve školách je hazard
Další článekVyjde druhá speciální bankovka s přetiskem. Tentokrát k 30. výročí měnové odluky

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here