Evropa v roce 2023 dovezla rekordní objem LNG

Podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe byly toky zkapalněného zemního plynu (LNG) z evropských terminálů do přepravní soustavy EU v roce 2023 rekordní a přesáhly 131 miliard metrů krychlových.

Příjmy LNG z terminálů do evropské plynárenské přepravní soustavy v prosinci po růstu o měsíc dříve poklesly. V prosinci činily 11,36 mld. m3, což je o 4 % méně než v listopadu a o 6 % méně než loni. Šlo o druhý nejvyšší prosincový údaj v historii. Předchozí maximum bylo dosaženo v prosinci 2022.

Celkově v roce 2023 činil příjem LNG z terminálů do evropské přepravní soustavy přibližně 131,22 mld. m3 – o 1,9 % více než v předchozím roce. Dovoz LNG evropskými zeměmi tak byl v loňském roce nejvyšší v historii.

Podle údajů Evropské sítě provozovatelů plynárenských přepravních soustav z 29. prosince se LNG v roce 2023 umístil na prvním místě z hlediska podílu mezi zdroji plynu přijímaného Evropou – 40 %. Na druhém místě jsou dodávky ze Severního moře (především norský plyn) s 29% podílem, následované dodávkami ze severní Afriky s 11% podílem.

Podíl dodávek plynu z východu (ruský plyn, dodávky z Ukrajiny a evropské společnosti odebírající plyn z ukrajinských zařízení UGS) vzrostl na 9,7 procenta. To je více, než kolik bylo dodáno ze Spojeného království (5,8 procenta).

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy