Home Zahraničí Evropská unie povolí členským zemím investovat do zbrojení

Evropská unie povolí členským zemím investovat do zbrojení

FOTO - sk.wikipedia.org/Rainer Lippert

Evropská unie chce svým zemím poskytnout až sedmileté odklady na snížení rozpočtových deficitů na 3 % HDP, pokud budou realizovat významné investice do zbrojní a muniční výroby, informovala agentura Bloomberg.

Podle agentury by tyto výhody byly součástí balíčku návrhů Evropské komise (EK) na reformu základního ekonomického dokumentu EU, Paktu stability a růstu, který stanoví, že rozpočtový deficit zemí společenství by neměl překročit 3 % HDP a veřejný dluh by neměl přesáhnout 60 % HDP.

Během pandemie EK formálně pozastavila požadavky na dodržování těchto norem. Většina zemí EU je nyní porušuje, což spolu se zavedením sankcí proti Rusku způsobilo, že v roce 2022 dosáhla absolutní inflace v EU rekordu 9,2 %, zatímco v roce 2021 byla inflace ve společenství 2,9 %.

Vojenské výdaje, včetně výdajů na munici a náboje, budou považovány za podporu jedné z rozvojových priorit EU, spolu s rozvojem zelené energie. Investice do těchto oblastí by zemím poskytly až sedm let na to, aby uvedly své makroekonomické ukazatele do souladu s Paktem stability a růstu. Zdroj agentury z EK uvedl, že pro získání odkladu musí být reformy a investiční návrhy zemí bloku »dostatečně podrobné, výhledové, časově omezené a ověřitelné«.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.