Home Zahraničí Evropský komisař pro zaměstnanost sdílí myšlenku čtyřdenního pracovního týdne

Evropský komisař pro zaměstnanost sdílí myšlenku čtyřdenního pracovního týdne

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropský komisař pro zaměstnanost a sociální práva Nicholas Schmit označil čtyřdenní pracovní týden za »skvělý nápad«. V rozhovoru zveřejněném v sobotu v deníku Stampa zdůraznil, že iniciativa za zkrácení pracovního týdne by měla vzejít od sociálních vrstev.

»Prosazování takových iniciativ není na mně ani na vládách, rozhodnout musí sociální síly. Ale myslím si, že je to skvělý nápad. V Evropě a ve Velké Británii už takový model využívá mnoho firem. A studie Oxfordské univerzity ukázala, že tam, kde se pracuje čtyři dny, je méně absencí, zlepšuje se atmosféra ve firmě a zvyšuje se produktivita,« uvedl eurokomisař.

Poznamenal také, že práce na dálku, která se rozšířila během pandemie, bude jako trend pokračovat, ale je třeba také navštěvovat pracoviště. »Práce na dálku v žádném případě neznamená být k dispozici 24 hodin denně. Je třeba dodržovat normy a záruky, respektovat společenskou smlouvu a práva pracovníků,« dodal. Schmit se v souvislosti s Evropskou unií domnívá, že největším problémem není ani tak velká nezaměstnanost, ale spíše nedostatek pracovních sil.

Tento přístup vyžaduje podle Schmita »vyjednávání mezi sociálními partnery« a bere si příklad z Německa, kde největší odborový svaz v zemi, IG-Metall, již několik let volá po zobecnění čtyřdenního týdne v hutnictví.

Schmitovo prohlášení přichází v době, kdy Portugalsko zahájí pilotní projekt kolem čtyřdenního týdne, na dobrovolném základě a bez ztráty příjmu. Zájem o realizaci této reformy projevilo 46 společností, většinou do deseti zaměstnanců, z nichž pět zaměstnává více než 1000 lidí a působí v oblasti poradenství, vědecké činnosti a techniky nebo informací a komunikace.

Ve Francii některé společnosti – stále převážně menšinové – přijaly čtyřdenní týden, který se také testuje v některých veřejných službách, jako je Urssaf nebo Národní penzijní fond.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here