Home Zahraničí Evropský parlament se pokouší zablokovat maďarské předsednictví EU

Evropský parlament se pokouší zablokovat maďarské předsednictví EU

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V Evropském parlamentu byl připraven návrh rezoluce, která by zbavila Maďarsko práva předsedat Evropské unii v druhé polovině roku 2024. Ve středu to uvedla maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová, která zdůraznila, že vláda země nedopustí, aby jí bylo »odebráno« něco, co jí právně patří.

»Příští týden bude Evropský parlament znovu hlasovat o rezoluci proti Maďarsku, která má zablokovat jeho předsednictví EU v druhé polovině roku 2024. Nedovolíme, aby Maďarsku tuto příležitost vzali,« napsala šéfka ministerstva spravedlnosti na své stránce na Facebooku.

Evropský parlament již dříve přijal usnesení kritizující Maďarsko, která mají doporučující charakter a nejsou v EU závazná. Maďarské orgány se domnívají, že se poslancům Evropského parlamentu z levicových stran nelíbí nezávislý postoj země k řadě mezinárodních otázek, včetně konfliktu na Ukrajině.

Vargová v této souvislosti připomněla, že o rotujícím předsednictví Evropské unie rozhoduje Rada EU, nikoli Evropský parlament. Maďarská vláda je podle ní v každodenním kontaktu s hlavním sekretariátem Rady a na tento úkol se připravuje.

»Předsednictví EU je nejen velkou příležitostí, jak ještě více zviditelnit naši zemi a její postavení v Evropské unii, ale také jak utvářet budoucnost Evropy. V této souvislosti bude mít maďarské předsednictví tři hlavní priority: demografii, konkurenceschopnost a budoucnost politiky soudržnosti,« uvedla ministryně.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here