Home Zahraničí Evropští zákonodárci vyzvali k samostatnému a kooperativnímu přístupu EU k Číně

Evropští zákonodárci vyzvali k samostatnému a kooperativnímu přístupu EU k Číně

FOTO - CRI

Někteří poslanci Evropského parlamentu (EP) tento týden vyzvali členské státy Evropské unie (EU), aby vůči Číně rozvíjely autonomní politiku nezávislou na Spojených státech a snažily se s Pekingem spíše spolupracovat než konfrontovat.

Evropský parlament tento týden uspořádal ve Štrasburku plenární zasedání na téma »potřeba koherentní strategie pro vztahy mezi EU a Čínou«, které se konalo poté, co někteří evropští představitelé, včetně španělského premiéra Pedra Sancheze, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, navštívili v posledních týdnech Čínu.

»Francouzský prezident Macron po návštěvě Číny prohlásil, že Evropa potřebuje větší strategickou autonomii a neměla by být vazalem Spojených států amerických. Nemám tendenci s Emmanuelem Macronem souhlasit, ale tentokrát si myslím, že měl pravdu, protože současná evropská politika nedává smysl a ničí Evropu,« uvedl na debatě nezařazený slovenský europoslanec Milan Uhrik.

Uhrik se odvolával na Macronova slova, která pronesl v rozhovoru pro americký zpravodajský server Politico a francouzské noviny Les Echos, když se vracel letadlem z třídenní státní návštěvy Číny, že Evropa zvýšila svou závislost na Spojených státech v oblasti zbrojení a energetiky a nyní se musí zaměřit na posílení vlastního obranného průmyslu. Francouzská hlava státu uvedla, že Evropa musí snížit svou závislost na Spojených státech a strategická autonomie musí být bojem Evropy.

Pokud jde o politiku EU vůči Číně, Uhrik řekl: »Někteří z vás nás tlačí do konfrontace s Čínou, protože USA vidí v Číně hrozbu pro svou světovou nadvládu.«

»Místo toho, aby Evropa využila příležitostí, které nabízí rozvíjející se Asie, hledáme v každém hrozbu nebo nepřítele. Brzy budeme mít sankce proti celému světu a celý svět se ocitne v izolaci … Skončíme v izolaci. Je nejvyšší čas, opravdu nejvyšší čas skoncovat s touto konfrontační politikou,« řekl Uhrik.

»Debata o vztazích EU s Čínou nás staví před dilema, zda mít autonomní mezinárodní politiku založenou na našich zájmech, nebo nadále podřizovat naši mezinárodní politiku organizacím a strukturám, které se rozhodují na základě zájmů jiných, pokud nejsou v rozporu s našimi,« uvedl během rozpravy poslanec Evropského parlamentu Manu Pineda ze Španělska.

Pineda uvedl, že EU musí být nezávislým aktérem ve vývoji otevřeného a multipolárního mezinárodního řádu a v rámci tohoto závazku autonomie EU v její mezinárodní politice je nutné obnovit normálnost ve vztazích s Čínou.

»Nikdo nemůže popřít, že zlepšení vztahů s Čínou je pro EU a její obyvatele přínosné. Nenechme se chytit do pasti, kterou nám nastražili ti, kdo se cítí být ohroženi svými výsadami světové hegemonie. Nedělejme za ně špinavou práci. Braňme zájmy Evropy z hlediska naší autonomie,« řekl Pineda.

Europoslanec Jan Zahradil, český člen skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR), uvedl, že vztahy mezi EU a Čínou nejsou nyní dobré, ale mohly by být a měly by být lepší. »Myslím si, že je třeba najít novou rovnováhu s Čínou, protože ať se nám to líbí nebo ne, Čína je zde jako globální hráč a zůstane jím i nadále. Musíme se této nové multipolární situaci přizpůsobit,« řekl.

Zahradil vyzval k soužití, nikoli ke konfrontaci mezi EU a Čínou, a tvrdil, že EU potřebuje deeskalaci napětí ohledně Tchaj-wanu, nikoli jeho další eskalaci.

»Existuje kampaň vedená Washingtonem, která má čelit ekonomickému vlivu Číny ve světě, a tak vidíme, jak představitelé EU papouškují americké řeči o vnitřní represi a asertivním chování v zahraničí, zatímco USA nemají problém s tím, aby jejich obchod a investice s Čínou rok od roku rostly,« uvedl poslanec Evropského parlamentu Mick Wallace z Irska.

Wallace uvedl, že americký finanční kapitál chce v Číně a v Evropě dosahovat zisků a vrážet klín mezi EU a Čínu je pro něj dobrý způsob, jak toho dosáhnout. »A velmi smutné je, že v Bruselu jsou lidé, kteří jim v tom zřejmě pomáhají,« dodal.

(pr)