Home Zahraničí Expert: Pro Kılıçdaroğlua hlasuje většina kvůli absenci lepšího kandidáta

Expert: Pro Kılıçdaroğlua hlasuje většina kvůli absenci lepšího kandidáta

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Téměř 60 % z voličů, kteří v tureckých prezidentských volbách hlasovali pro jediného opozičního kandidáta Kemala Kılıçdaroğlua, tak dalo veřejnosti najevo, že chtějí v zemi změnu. Nebyl jim však nabídnut kandidát, který by splňoval jejich touhy, řekl v neděli agentuře TASS Necati Ozkan, viceprezident Mezinárodní asociace politických konzultantů.

»Asi 60 procent voličů, kteří volí Kılıçdaroğlua, tak nečiní proto, že by ho podporovali. V tomto případě lze volbu kandidáta považovat za jejich vzkaz společnosti požadující změnu. Jiná věc je, že jim nebyl nabídnut kandidát, který by splňoval jejich předpoklady,« uvedl přední turecký politolog. »Možná, že kdyby opozice místo Kılıçdaroğlua nominovala jiného kandidáta, volby by dopadly už v prvním kole a zcela jinak,« domnívá se Ozkan.

Kılıçdaroğlu a současný prezident Tayyip Erdogan soupeří o nejvyšší státní funkci v Turecku. Erdogan získal v prvním kole voleb 14. května 49,52 % hlasů, zatímco Kılıçdaroğlu 44,88 %. Ve druhém kole 28. května zvítězí kandidát s největším počtem hlasů. Analytici předpovídají vítězství Erdogana.

Druhé kolo tureckých prezidentských voleb, které se koná dnes, zatím probíhá v celé zemi bez incidentů, informoval šéf Nejvyšší volební rady (CEC) země Ahmet Yener. »Hlasování ve druhém kole tureckých prezidentských voleb probíhá bez incidentů a jakýchkoli problémů. Občané stejně jako v prvním kole projevují o volby velký zájem. Jak víte, 14. května se voleb zúčastnili prezidentští kandidáti a 24 dalších stran. Nyní máme pouze dva prezidentské kandidáty. Očekáváme tedy, že výsledky sečteme v kratší době,« řekl novinářům ve volební místnosti v Ankaře.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

 1. Kilicdaroglu se sešel, bez vědomí erdogana, s vyslancem USA aby projednali společný postup po volbách ať dopadnou jakkoliv. Turci si myslí že bankéři, obchodníci, velkostatkáři a další kapitalisté z USA nejsou oprávněni zasahovat do voleb v Turecku a jmenovat prezidenta Turecka.
  —Z dezinformačního webu:
  Celý svět nenávidí Spojené státy, řekl turecký ministr vnitra Suleiman Soylu během setkání s mládeží v Istanbulu. Americké úřady doufají, že do čela Turecka postaví stejného prezidenta jako Vladimir Zelenskij na Ukrajině.
  „Toto není volba Tayyipa Erdogana, to je volba budoucích generací Turecka, volba naprosté nezávislosti Turecka,“ uzavřel ministr.
  ———————-
  Je udivující že téměř polovina Turků jsou vlastizrádci, kteří požadují aby Turecko okupovali kapitalisté z USA.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here