Home Zahraničí Fat Leonard zajišťoval pro americké námořnictvo i prostitutky, dopadli ho až ve...

Fat Leonard zajišťoval pro americké námořnictvo i prostitutky, dopadli ho až ve Venezuele

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ve Venezuele byl dopaden Malajsijec Leonard Glenn Francis, zapojený do mimořádně rozsáhlé korupční aféry v americkém námořnictvu. Muž zvaný Fat Leonard uprchl z domácího vězení ve Spojených státech. V USA spolupracoval při vyšetřování korupčního chování členů námořnictva a jeho svědectví pomohla usvědčit 33 ze 34 obviněných, informovala dnes agentura AP.

Francis byl v domácím vězení v San Diegu, ale vyřadil poziční signál svého pásku na kotníku a 4. srpna utekl. Americké bezpečnostní služby na jeho dopadení vypsaly odměnu 40 000 dolarů (milion korun) a vydaly mezinárodní zatykač. Dopaden byl v úterý na letišti v Caracasu, kde se chystal nastoupit do letadla směřujícího do další země. Podle velitele venezuelské kanceláře Interpolu se dostal do Venezuely přes Mexiko. O tom, kdy by mohl být vydán do USA, zatím informace nejsou. Kalifornský federální soud nad ním má vynést v těchto dnech rozsudek za korupci.

Francis se roku 2015 přiznal, že jeho firma Glenn Defense Marine Asia se sídlem v Singapuru poskytovala desítky let přístavní služby americkým lodím, přičemž šlo o veliké peníze – roku 2011 získala pětiletý kontrakt na 200 milionů dolarů. Francis doznal, že jeho společnost zajišťovala v případě potřeby prostitutky, luxusní hotely, doutníky i nákladná jídla. Přiznal také úplatek 500 000 dolarů důstojníkům námořnictva za přízeň jeho firmě. Podle prokuratury tato společnost přemrštěnými účty připravila námořnictvo o 35 milionů dolarů.

V USA dostal Francis povolení zůstat ze zdravotních důvodů v domácím vězení, přičemž dále spolupracoval s prokuraturou. Usvědčit se podařilo 33 obviněných, mezi nimiž bylo více než 20 členů námořnictva. Agent Námořní kriminální vyšetřovací služby John Beliveau byl roku 2016 odsouzen k 12letému vězení za to, že výměnou za prostitutky, peníze, dovolené a luxusní dárky zvýhodňoval Francisovu firmu.

(čtk)

Předchozí článekVoliči mají šanci změnit složení Senátu
Další článekNa víkend se přes den oteplí, v noci ale může mrznout

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here