Home Zahraničí Finsko zahájilo výstavbu plotu na hranicích s Ruskem

Finsko zahájilo výstavbu plotu na hranicích s Ruskem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dělníci ve Finsku začali stavět »zkušební úsek« tříkilometrového plotu na hranici s Ruskem, informovala dnes finská televizní a rozhlasová společnost Yule.

Podle stanice byla stavba zahájena v pondělí poblíž hraničního přechodu Imatra. Budovaný plot bude vybaven technickými kontrolními systémy. Provoz tohoto úseku prověří, zda plot odolá vlivům zimních teplot a sněhových mas, stejně jako případným proudům lidí přicházejících z Ruska. První etapa výstavby, na kterou orgány republiky vyčlenily šest milionů eur, má být dokončena do konce června 2023.

V červnu 2022 finské ministerstvo vnitra oznámilo, že finská vláda plánuje instalovat ploty »v kritických oblastech« na východní hranici s Ruskem, aby zemi připravila na boj proti »hybridním hrozbám«, včetně využití »migrační otázky k politickému nátlaku«. Pohraniční služba země později upřesnila, že plot na jihovýchodní části hranice s Ruskem vybuduje do dvou až tří let a hodlá oplotit asi 10 až 20 procent 1300 km dlouhé hranice. Myšlenku výstavby plotu podpořila premiérka Sanna Marinová.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.