ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Francie byla nucena zavřít sedm škol kvůli rostoucím obavám ze zamoření štěnicemi, uvedl ministr školství.

»Štěnice byly detekovány na různých úrovních myslím, že v 17 institucích, a v současné době, jak s vámi mluvím, je z tohoto důvodu sedm institucí uzavřeno,« řekl Gabriel Attal televizi France 5.

Francouzská vláda tento týden uspořádala sérii schůzek, aby prozkoumala rostoucí počet hlášených případů štěnic v době, kdy Francie pořádá mistrovství světa v ragby a připravuje se na pořádání olympijských her v Paříži 2024.

»Máme téměř 60 000 institucí a mluvíme zde pouze o několika desítkách, ale je pravda, že případy se hromadí,« řekl Attal. »Je potřeba okamžitá reakce, abychom mohli mít ústavy ošetřené do 24 hodin.«

Řekl, že seznam »schválených a uznaných« společností byl připraven ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a regionálními zdravotnickými úřady, »aby ředitelé škol měli kontakty a mohli velmi rychle zasáhnout«.

Městská knihovna ve městě Amiens na severu země se má znovu otevřít v sobotu poté, co byla několik dní uzavřena poté, co byly ve veřejných čítárnách zjištěny štěnice, řekla starostka města Brigitte Foureová. Po ošetření knihovny nenašel pes čichač žádné stopy po škůdcích, řekla.

Předpokládá se, že desetina všech francouzských domácností měla v posledních několika letech problém se štěnicemi, což obvykle vyžadovalo operaci na hubení škůdců, která stála několik stovek eur a kterou je často třeba opakovat.

Hmyz sající krev byl spatřen v pařížském metru, vysokorychlostních vlacích a na pařížském letišti Charlese De Gaulla.

Jednotlivé případy však úřady nepotvrdily a televize RMC uvedla, že vyšetřování pařížského dopravního operátora RATP nenalezlo v jeho službách žádné štěnice.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here