Home Zahraničí Francie po útoku ve škole zvýšila bezpečnostní pohotovost na nejvyšší stupeň

Francie po útoku ve škole zvýšila bezpečnostní pohotovost na nejvyšší stupeň

Francouzští městští policisté hlídkují na slavné třídě Champs-Elysees v Paříži, Francie, 2. července 2023. FOTO - Xinhua/Gao Jing

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová vyhlásila v zemi nejvyšší bezpečnostní pohotovost poté, co útočník v severofrancouzském městě Arras smrtelně pobodal nožem učitele a zranil tři další lidi.

K útoku došlo v pátek kolem 11.00 místního času na střední škole Gambetta. »V současném kontextu a po teroristickém útoku v Arrasu jsem se rozhodla zvýšit bezpečnostní stupeň (připravenost) na nouzový stav,« napsala Borneová na sociálních sítích.

Francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin v pátek pro francouzskou veřejnoprávní televizi TF1 řekl, že vláda zmobilizuje »několik tisíc dalších« příslušníků bezpečnostních sil, aby monitorovali místa, kde se shromažďuje veřejnost.

Francouzští policisté hlídkující podél slavné třídy Champs-Elysees v Paříži, Francie, 2. července 2023. FOTO- Xinhua/Gao Jing

Pokud jde o podezřelého, který útok nožem provedl, Darmanin uvedl, že pachateli je asi 20 let a byl francouzskými bezpečnostními službami označen za radikála.

»Něco jsme tušili,« řekl ministr TF1 a dodal, že mužův telefon byl několik dní před incidentem odposloucháván, ale nic nenasvědčovalo plánovanému útoku.

Jean-Francois Ricard, státní zástupce zabývající se protiteroristickými případy, v pátek na tiskové konferenci řekl, že útočníkem je bývalý student školy.

Útočník nejprve pobodal učitele, který byl před školou, a poté další osobu, která učiteli přišla pomoci, řekl Ricard. Poté po vstupu do budovy pachatel zranil další dvě osoby, obě pracovaly ve škole.

Francouzští policisté hlídkující podél slavné třídy Champs-Elysees v Paříži, Francie, 2. července 2023. FOTO- Xinhua/Gao Jing

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here