Home Zahraničí Francie zažila další noc nepokojů, zadrženo bylo více než tisíc výtržníků

Francie zažila další noc nepokojů, zadrženo bylo více než tisíc výtržníků

FOTO - Twitter

Francouzští policisté zadrželi během pátečních nepokojů 1311 lidí. Zraněno bylo 79 policistů. Demonstranti za poslední noc zapálili 1350 aut a 234 budov. Největší nepokoje se odehrály v Marseille, Lyonu, Saint-Etienne, Toulouse, Bordeaux a také na pařížských předměstích, zejména v Saint-Denis. Oznámila to v sobotu stanice BFMTV s odvoláním na ministra vnitra a zámořských území Geralda Darmanina.

V pátek večer starosta Marseille Benoit Payan požadoval, aby ministr »okamžitě poslal do města další donucovací síly«. »Rabování a násilí v Marseille jsou nepřijatelné. Tyto činy vandalismu co nejdůrazněji odsuzuji,« napsal na Twitteru.

Nad městem podle zpráv médií létá průzkumný letoun a četnický vrtulník, ulicemi křižují obrněná auta. Podle Agence France-Presse mohou úřady vyslat další rotu policistů z republikánských bezpečnostních společností, které se specializují na potlačování pouličních nepokojů.

Již dříve ve městě skupiny agresivních občanů vyrabovaly desítky obchodů včetně obchodu se zbraněmi. Později byl zadržen jeden z údajných zlodějů, u kterého byla nalezena lovecká puška. Není to zdaleka první případ vykradení obchodů se zbraněmi během nepokojů a následky na sebe nenechají dlouho čekat: na sociálních sítích se stále častěji objevují videa ozbrojených mužů v davu chuligánů. V jednom z nich muž střílí z brokovnice na městské pouliční kamery.

V Nanterre hořela auta

K požárům aut a ke střetům s policií došlo také v obci Nanterre u Paříže, kde nepokoje před třemi dny začaly. Podle záběrů televizního kanálu BFMTV bylo několik aut postaveno přes ulici a zapáleno. Kromě toho byl spálen minimálně jeden autobus.  Neznámí lidé stříleli petardy na policisty ve službě na ulici.  

V Lyonu hlášeny střelby a výbuchy

Týmy SWAT byly vyslány do čtvrti Ducher v Lyonu, kde podle videa na sociálních sítích střílely neznámé osoby z automatických střelných zbraní. Oznámil to v noci na sobotu novinář místního vydání Lyon Mag Julien Damboise.

Na Twitteru také připomněl, že v pátek večer v obci Meyzieu východně od Lyonu neznámý muž střílel z lovecké pušky na městské bezpečnostní kamery. V několika městských částech podle něj probíhají pogromy a střety mezi chuligány a policií.

Dříve se na sociálních sítích objevila videa ukazující silný výbuch. Podle deníku Le Figaro se jedná o místní poštu. 

Premiérka svolává ministry do Paříže

Francouzská premiérka Elisabeth Bornová kvůli nepokojům ve městech po celé zemi vyzvala všechny členy kabinetu, aby se okamžitě vrátili se do Paříže kvůli masovým nepokojům v celé zemi. Informovala o tom v pátek rozhlasová stanice France Info s odvoláním na zdroj z vlády.

Ministři mají podle něj nařízeno zůstat v Paříži po celý víkend. »Očekáváme, že to dnes večer bude velmi obtížné,« řekl zdroj.

Předseda vlády již dříve nařídil zrušit neprioritní cesty až do odvolání. Stalo se tak ve čtvrtek po schůzce za účasti prezidenta Emmanuela Macrona, svolané v souvislosti s prudkým nárůstem násilí v ulicích francouzských měst.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here