Francouzi se mobilizují proti asociální důchodové reformě

Francie dnes zažívá ohromnou vlnu stávek a protestů, stojí vlaky, uzavřely se školy a narušena byla i práce v ropném průmyslu. Zaměstnanci stávkují kvůli navrhované důchodové reformě, kterou na začátku ledna představila francouzská vláda. Podle ní by se mimo jiné měla posunout hranice odchodu do důchodu o dva roky na 64 let. Průzkumy veřejného mínění přitom jednoznačně ukazují, že s navrhovanou reformou nesouhlasí naprostá většina Francouzů.

Kolabuje zejména veřejná doprava. Jak uvedl státní železniční podnik SNCF, v provozu je pouze pětina až třetina vysokorychlostních linek TGV a regionální vlaky nejezdí téměř žádné. Odborové svazy rovněž potvrdily, že bude stávkovat i 70 procent učitelů na základních školách. Stávku zaměstnanců svolaly také největší francouzské odbory v ropném průmyslu CGT.

Lidé jsou už hodně naštvaní

Záměrem odborů je, aby se stávky rozrostly v celospolečenský protest, a to i v souvislosti s narůstajícími životními náklady. Doufají, že vláda bude nakonec donucena své plány změnit.

»Dnešní mobilizace bude velká. Jsme tady kvůli tomu, aby byl vládní návrh stažen,« uvedl Frederic Souillot z odborové organizace FO. Podle šéfa největšího odborového svazu CFDT Laurenta Bergera jsou lidé »už hodně naštvaní«. »Na této reformě není nic dobrého,« nechala se slyšet Rozenn Crosová z jihofrancouzského města Cannes, která stávkuje spolu s ostatními učiteli. Protestují pod transparenty s nápisem »Ne 64«. Odboroví předáci nejspíš večer oznámí konání dalších stávek a protestů, dnešek je podle nich jen začátek.

Státní kasa se dá naplnit jinak

Posunutí věku odchodu do důchodu o dva roky by podle odhadů ministerstva práce mohlo do státní pokladny přinést několik miliard eur navíc potřebných pro každoroční vyplácení důchodů. »Tato reforma je potřebná a spravedlivá,« tvrdil ministr práce Olivier Dussopt.

Odboráři jsou ale přesvědčeni, že existují i jiné způsoby, jak zajistit, že důchodový systém nezkolabuje. Zmiňují například zdanění superbohatých, zvýšení příspěvků zaměstnavatelů nebo dobře situovaných důchodců.

Macron spoléhá na konzervativce

Reformu ještě musí schválit parlament, kde prezident Emmanuel Macron, který za reformou stojí, ztratil absolutní většinu. Jean-Luc Mélenchon z levicové Nepodrobené Francie (LFI), který v dubnu v prezidentských volbách těsně skončil na třetím místě, již při reformu odmítl již při jejím zveřejnění jako »závažnou společenskou regresi«. Bývalá předsedkyně Národního sdružení Marine Le Penová pak ujistila, že tuto »nespravedlivou« reformu zablokuje.

Prezident ale doufá, že se mu změny podaří prosadit s podporou konzervativců. Poslanec Republikánů Olivier Marleix již dříve uvedl, že je spokojený s tím, že byl hlas jeho strany při prosincovém vyjednávání slyšet. LR požadovala mimo jiné úpravy ohledně rychlosti, s jakou bude nová věková hranice zavedena.

(ici, čtk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Macron pracoval pro Rotschildy, není tedy prezidentem Francouzů ale je prezidentem Rotschildů. Ve Francii je dost lidí z bývalých kolonií – Alžířané, Mauretánie, Senegal, Guinea, Mali (Francouzský Súdán), Pobřeží slonoviny, Benin, Niger, Burkiny Faso, Čad, Středoafrické republiky a Republiky Kongo. Somálci, Marokánci , Libanmonci a další. a je tam dost židů nebo Židů a muslimů.
    V této nejednotě je pro Macrona a kapitalisty ze Svazu podnikatelů snadné prosadit a realizovat cokoliv. Stejně jako u nás, si většina, podle mne tupých pracujících, zvolila toho. kdo jim škodí – mohli si zvolit Marine Le Penovou, Jean-Luc Mélenchona nebo některého zástupce pracujících.

  2. V KAPITALISMU prosazuje stát, t.j. úředníci a úřednice státní a veřejné správy. instituce státní a veřejné správy a příslušníci/ ce složek FYZICKÉHO násilí – policisté, státní zástupkyně/ci, soudkyně/ci, hlídači/ky vězňů, zájmy KAPITALISTU – bankéřů, obchodníků, velkostatkářů, lupičů přírodních zdrojů t.zv. investorů a podnikatelů .
    Podnikatelé jsou se službou kapitalistického státu – pozdějším odchodem do důchodu- na úkor pracujících, SPOKOJENI. Čím víc pracujících se důchodu nedožije, tím víc peněz budou mít podnikatelé a jim sloužící úředníci /ce a ti, kdo provádějí FYZICKÉ násilí.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy