Home Pel mel Volný čas Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d’Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

»Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní,« uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d’Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

»Kromě počasí se letos provozovatelé musí vyrovnat také s mnohem vyššími účty za elektřinu. Většina z nich musela s dodavateli uzavřít nové smlouvy a příští rok se jim vyúčtování zvýší na trojnásobek až šestinásobek,« uvedl předseda asociace provozovatelů zimních středisek Alexandre Maulin.

Sám provozuje středisko Maulin v Savojských Alpách a podle nového ceníku příští rok za energie zaplatí 1,6 milionu eur (asi 39 milionů Kč). V roce 2020 to bylo 400 000 eur (9,7 milionu Kč). Ceny permanentek se u něj zvýší jen o pět procent, což ale zvýšené náklady nepokryje.

Mnoho středisek kvůli zvyšování cen energií začíná šetřit. Například Chamonix při nižší vytíženosti zpomalí vleky a lanovky o deset procent, pokud bude elektřiny nedostatek, tak o třetinu. Ve Val Thorens se chystají úsporněji přepravovat zaměstnance – ti budou mít na cestu do vyšších poloh pouze deset minut, dříve pro ně lanovka jezdila hodinu.

»Naším cílem je, aby zákazníci dopady úspor nijak nepocítili,« slibuje ale Benjamin Blanc z areálu Les 3 Vallees, kam Val Thorens patří.

(čtk)