Home Zahraničí Francouzská vláda už nehodlá o důchodech diskutovat, lidé vyjdou znovu do ulic

Francouzská vláda už nehodlá o důchodech diskutovat, lidé vyjdou znovu do ulic

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Francouzský ministr dopravy Clément Beaune předpokládá velké komplikace v hromadné dopravě kvůli úterní stávce proti důchodové reformě. Dnes to řekl ve vysílání televize LCI. Premiérka Elisabeth Borneová dnes uvedla, že vláda nehodlá o chystaném zvýšení věku odchodu do důchodu dále jednat.

V úterý francouzské odbory svolaly další den stávek a demonstrací proti reformě, který počítá se zvýšením důchodového věku ze 62 na 64 let. Beaune očekává »obtížný den v hromadné dopravě« s velkým množstvím výpadků. Beaune také kritizoval socialistickou starostku Paříže Anne Hidalgovou, která v úterý nechá zavřít radnici jako projev solidarity s protestujícími. Krok starostů, kteří se podobně jako Hidalgová chystají zavřít městské úřady, označil za »nepochopitelný a neospravedlnitelný«.

Stávky a protesty proti změnám v důchodovém systému začaly ve Francii v polovině ledna. Do ulic vyšlo demonstrovat až milion lidí. V dnešním vysílání stanice France Info premiérka Borneová uvedla, že vláda už nechce znovu o reformě jednat. Podle ní kabinet navrhl zvýšení věku odchodu do důchodu o dva roky jako kompromis mezi představami odborů a zaměstnavatelských svazů. »Je to nezbytné pro zaručení rovnováhy (důchodového) systému,« uvedla. Dodala, že zákon bude předložen do parlamentu 6. února.

Proti reformě je nadále velká část Francouzů. Podle posledního průzkumu, který dnes zveřejnil list Le Journal du Dimanche, reformu nepodporuje 68 procent respondentů a 42 procent ji zcela odmítá. Pro změnu systému je 32 procent respondentů, o čtyři procentní body více než před týdnem.

(jb, čtk)

2 KOMENTÁŘE

  1. O brutalitě francouzské policie se nějak moc nepíše. I když, není divu, u nás to přece bylo daleko horší, když komunisti v listopadu 89 ubili studenta Šmída…

Comments are closed.