Home Zahraničí Francouzské opozici se nepodařilo prosadit zrušení návrhu důchodové reformy

Francouzské opozici se nepodařilo prosadit zrušení návrhu důchodové reformy

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons/Richard Ying et Tangui Morlier

Návrh na zamítnutí důchodové reformy francouzské vlády nenašel v Národním shromáždění (dolní komora parlamentu) dostatečnou podporu. Rozprava o návrhu reformy, která začala v pondělí, byla přenášena na internetových stránkách Národního shromáždění.

Návrh nezabývat se daným návrhem zákona a odmítnout další rozpravu získal 243 hlasů, což však nestačilo: 292 hlasů bylo proti.

Po krátké přestávce se poslanci vrátili k hlasování, tentokrát o návrhu Národní unie, aby se o potřebě reformy konalo referendum. I tento návrh byl zamítnut 101 hlasy pro a 272 hlasy proti. Podle infografiky, která hlasování doprovází, se mnoho zástupců levicových stran hlasování nezúčastnilo.

Návrh reformy, který 10. ledna představila premiérka Elisabeth Bornová, počítá s postupným zvyšováním minimálního věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let do roku 2030 a se zvýšením minimálního důchodu na 1 200 eur. Koncem ledna byl návrh reformy předložen k posouzení Národnímu shromáždění.

Od poloviny ledna probíhají ve Francii stávky a demonstrace organizované významnými odborovými svazy na protest proti důchodové reformě. Mnozí se také staví proti zrušení zvláštních důchodových režimů pro řadu profesí, které poskytují dodatečné výhody.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.