Home Zahraničí Francouzský Senát podpořil předčasný odchod do důchodu v 63 letech

Francouzský Senát podpořil předčasný odchod do důchodu v 63 letech

FOTO - pixabay

Francouzský Senát (horní komora parlamentu) podpořil normu, která by umožnila předčasný odchod do důchodu v 63 letech. Informovalo o tom ve čtvrtek rádio France Info.

Během projednávání návrhu důchodové reformy, která by zvýšila věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let, senátoři podpořili normu, která by umožnila odchod do důchodu v 63 letech.

Jak rozhlas upřesňuje, předčasný odchod do důchodu bude umožněn těm, kteří začali pracovat mezi 20. a 21. rokem věku.

Kromě toho návrh důchodové reformy počítá se zvýšením důchodu až o 5 % pro ženy, které mají alespoň jedno dítě a odpracovaly alespoň 43 let.

Důchodová reforma

Francouzský Senát, který v současné době projednává ustanovení návrhu důchodové reformy, ve čtvrtek večer schválil pozměňovací návrh, podle něhož se má věk odchodu do důchodu do roku 2030 zvýšit na 64 let.

V úterý se ve francouzských městech konal již šestý den všeobecných protestů proti důchodové reformě od konce ledna, kterých se podle odborů zúčastnilo 3,5 milionu lidí, což je rekordní počet od počátku protestního hnutí.

V polovině ledna představila francouzská premiérka Elisabeth Bornová návrh reformy, která kromě zvýšení věku odchodu do důchodu předpokládá zvýšení minimálního důchodu na 1200 eur a zrušení řady zvláštních důchodových režimů.

(jb, TASS)