FT: Z bank v pásmu Gazy bylo ukradeno nejméně 120 milionů dolarů

Gangy, z nichž některé jsou podporovány palestinským radikálním hnutím Hamás, ukradly v uplynulých dvou měsících z bank v pásmu Gazy hotovost ve výši přibližně 120 milionů dolarů. Informoval o tom deník Financial Times s odvoláním na údaje OSN.

Podle odhadů světové organizace, s nimiž se vydání seznámilo, gangy ukradly nejméně třetinu hotovosti z bankovních trezorů umístěných na severu Gazy. Uvádí se, že finančním organizacím se podařilo zachránit asi 240 milionů dolarů, když předtím jednotlivé trezory s penězi obestavěly železobetonovou konstrukcí, aby zabránily krádeži.

K největším bankovním loupežím došlo 17. a 18. dubna. Krátce předtím Palestinská banka zabetonovala trezor jedné ze svých poboček. Podle očitého svědka jej však gangy 17. dubna vyhodily do povětří a ukradly toho dne 31 milionů dolarů. 18. dubna se ozbrojené skupiny dopustily druhé velké krádeže ve výši asi 36 milionů dolarů a tvrdily, že peníze byly »zabaveny na příkaz nejvyššího orgánu v Gaze«.

V souvislosti s těmito loupežemi vyjádřili izraelští představitelé obavy z možného využití části ukradených prostředků bojovníky Hamásu k partyzánskému boji, upozorňuje FT. Deník připomíná, že Izrael již dříve uvalil omezení na dovoz hotovosti do pásma Gazy, což vedlo k jejímu nedostatku. Místní obyvatelé údajně musí platit za to, aby mohli použít bankomat v centru pásma Gazy, kde zůstalo jen několik funkčních bankomatů.

Situace na Blízkém východě se dramaticky vyhrotila poté, co 7. října 2023 pronikli ozbrojení radikálové z Hamásu z pásma Gazy na izraelské území, což bylo doprovázeno zabíjením obyvatel pohraničních obcí a zajetím 250 rukojmích. Izrael vyhlásil úplnou blokádu Gazy a zahájil odvetné údery proti pásmu a částem Libanonu a Sýrie, načež zahájil pozemní operaci v enklávě. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy