Home Zahraničí Gabonská armáda přebírá moc v zemi a ruší výsledky prezidentských voleb

Gabonská armáda přebírá moc v zemi a ruší výsledky prezidentských voleb

FOTO - pixabay

Skupina vysoce postavených důstojníků gabonských ozbrojených sil oznámila ve státní televizi, že převzala moc a zrušila výsledky prezidentských a parlamentních voleb, které se konaly 26. srpna. Agentura Reuters uvedla, že mezi rebely jsou příslušníci bezpečnostní služby, národní a prezidentské gardy, armády a policie. Armáda rovněž oznámila, že hranice země budou až do odvolání uzavřeny.

K převratu došlo téměř okamžitě poté, co gabonské státní volební středisko oznámilo, že dosavadní prezident Ali Ben Bongo Ondimba byl se ziskem 64,2 % hlasů znovu zvolen na třetí funkční období. Hlavním soupeřem hlavy státu byl Albert Ondo Ossa, který získal 30,7 % hlasů. Opozice tvrdila, že došlo k volebním nesrovnalostem, a s výsledky nesouhlasila.

Po uzavření volebních místností byl vyhlášen zákaz vycházení a zablokován přístup na internet. Podle mluvčího vlády se tak stalo, aby se »zabránilo násilí, podněcování k násilí a šíření nepravdivých informací«. Předtím byly uzavřeny vnější hranice Gabonu. Podle ministra vnitra Lamberta Noela Maty se v zemi nacházejí síly, které jsou schopny narušit stabilitu a mír. Pozastavena byla také činnost francouzského televizního kanálu France 24 a rozhlasové stanice RFI.

Prezident v domácím vězení

Gabonský prezident Ali Ben Bongo Ondimba je v domácím vězení. Informovala o tom tisková agentura AFP s odvoláním na armádu, která v africké zemi převzala moc. »Prezident Ali bin Bongo Ondimba je v domácím vězení, obklopen rodinou a lékaři,« uvádí se ve vojenském komuniké, které přečetla televize. Podle něj byl jeden ze synů hlavy státu zatčen »za velezradu«.

Vojenské komuniké rovněž upřesňuje, že kromě gabonského prezidenta bylo zatčeno několik dalších osob, včetně členů vlády. Jsou mezi nimi prezidentův syn Noureddine Bongo Valentin, vedoucí prezidentské administrativy Yann Ghislain, zástupce náčelníka generálního štábu Mohamed Ali Saliu, poradce hlavy státu Abdoul Hosseini, prezidentův mluvčí Jesse Ella Ekoga a také dva vysocí představitelé vládnoucí Gabonské demokratické strany. »Výše uvedené osoby jsou zatčeny v souvislosti se zradou národních institucí, zpronevěrou veřejných prostředků, finančními podvody mezinárodního rozsahu v rámci organizovaných skupin, korupcí,« uvedla armáda.

Již dříve armáda oznámila, že rozpustila všechny státní orgány a zřídila výbor pro přechod a obnovu institucí, který převzal plnou moc v Gabonu.

Velitel Gabonské republikánské gardy se přidal k povstalcům

Velitel Gabonské republikánské gardy generál Brice Cloutier se připojil k vůdcům státního převratu. Informovala o tom televizní stanice Al-Džazíra. Republikánská garda má 2500 vojáků. Zajišťuje ochranu hlavy státu a dalších nejvyšších státních představitelů. V roce 2019 se část gardy podílela na neúspěšném pokusu o státní převrat. Vedl ji poručík Kelly Ondo Obiang.

Gabonci demonstrují na podporu armády

V gabonských médiích se šíří snímky z demonstrací na podporu armády, která se dostala k moci. Obyvatelé Libreville a Port-Gentilu vycházejí do ulic s vlajkami země a zdraví armádu, skandují »Bravo!«, »Ať žije armáda!«, »Gabon je svobodný«, »Bongo, pryč«. Tleskají armádě, jak je vidět na videu, které zveřejnil gabonský portál Info241 na sociální síti X (dříve Twitter).

Gabon je jednou z nejbohatších afrických zemí na ropu (70,5 % příjmů z vývozu). Patří k předním zemím kontinentu, pokud jde o příjem na obyvatele (7540 USD ročně, 2022; třetí po Seychelách a Mauriciu). Hospodářská politika současné vlády zároveň nedokázala řešit chudobu, která v roce 2022 postihovala 32,9 % obyvatel (údaje Světové banky). Navzdory pozitivnímu růstu HDP (+3 % v roce 2022) je tento ukazatel pod regionálním průměrem (+4,5 %).

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here