Generální tajemník NATO podpořil rozhodnutí použít německé zbraně proti Ruské federaci

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg podpořil rozhodnutí německých úřadů povolit použití německých zbraní »na obranu proti Rusku« v Charkovské oblasti. Uvedl to pro agenturu DPA.

Na dotaz agentury, zda již byly západní zbraně proti Rusku použity, Stoltenberg uvedl, že nemůže jít do podrobností. »Má smysl umožnit Ukrajině tyto zbraně použít, zejména proti vojenským cílům v blízkosti Ukrajiny,« řekl generální tajemník NATO.

Dne 31. května orgány SRN potvrdily možnost použití německých zbraní v blízkosti Charkovské oblasti. Mluvčí kabinetu SRN Steffen Hebeestreit prohlásil, že »v posledních týdnech Rusko, zejména v oblasti Charkova, připravuje, koordinuje a provádí útoky z blízkých příhraničních oblastí na svém území«. Uvedl, že »k obraně proti těmto útokům lze použít západní zbraně v souladu s mezinárodními právními závazky«.

Hebeestreit zdůraznil, že se to týká i zbraní dodaných Německem. Mluvčí kabinetu Wolfgang Büchner uvedl, že německá vláda se nedomnívá, že použití jejích zbraní »na obranu proti Rusku« v Charkovské oblasti na Ukrajině činí z Německa stranu konfliktu.

Dříve Pentagon potvrdil, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena souhlasila s možností úderů amerických zbraní na ruské území v rámci protibaterijního boje. Podle deníku The New York Times vstoupilo toto rozhodnutí v platnost 30. května.

Jak 31. května napsal na svém kanálu Telegram místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv, Moskva předpokládá, že všechny zbraně dlouhého doletu dodané na Ukrajinu již »přímo obsluhují vojáci zemí NATO«. Podle něj »v žádném případě nejde o vojenskou pomoc«, ale o »účast ve válce« proti Ruské federaci.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy