Home Zahraničí Globální cestovní ruch podpoří čínští cestovatelé

Globální cestovní ruch podpoří čínští cestovatelé

FOTO - CRI

Generální ředitelka (CEO) Světové rady pro cestování a cestovní ruch (WTTC) je přesvědčena o zotavení tohoto sektoru z pandemie covid-19 a v příštím desetiletí očekává exponenciální růst, zejména díky podpoře čínských cestujících a zahraničních návštěvníků do Číny.

»Byla jsem tam (v Číně) mnohokrát a je skvělé, že by svět mohl otevřít náruč a opět přivítat čínské návštěvníky,« řekla Julia Simpsonová, prezidentka a generální ředitelka WTTC.

Na začátku prosince roku 2022 se Čína rozhodla optimalizovat reakci na epidemii covid-19 novými preventivními a kontrolními opatřeními, která zmírnila omezení pro cestování a návštěvy veřejných míst. 8. ledna pak Čínská správa civilního letectví uvolnila určitá omezení související s covid-19 na mezinárodní osobní lety.

»Před pandemií tvořily cestování a cestovní ruch jedno z deseti pracovních míst po celém světě a jeden z deseti dolarů vyprodukovaných globálně. Jedná se o opravdu významný sektor, který přináší mnoho ekonomických výhod a mnoho pracovních míst,« uvedla Simpsonová v nedávném video-rozhovoru pro čínskou tiskovou agenturu Xinhua.

Podle průzkumu provedeného YouGov pro WTTC loni v listopadu u více než 26 000 spotřebitelů ve 25 zemích byla chuť k mezinárodnímu cestování na nejvyšším bodě od začátku pandemie, kdy 63 procent respondentů plánovalo v příštích dvanácti měsících ve svém volném čase cestovat.

Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) v loňském listopadu uvedla, že mezinárodní cestovní ruch je na cestě k dosažení 65 procent úrovně před pandemií do konce roku 2022, protože tento sektor se nadále zotavuje.

»Všichni víme, že náš sektor byl vážně poškozen pandemií covid-19, ale dobrou zprávou je, že cestování a cestovní ruch se obnoví a v příštích deseti letech bude růst téměř dvojnásobně oproti míře globálního hrubého domácího produktu (HDP),« řekla Simpsonová.

WTTC je nezisková organizace a mezi její členy patří více než 200 CEO, předsedů a prezidentů předních světových cestovních a turistických firem. Simpsonová řekla, že po téměř třech letech se očekává, že fenomén »cestování pro zadostiučinění«, což znamená cestování za účelem vynahradit si ztracený čas během pandemie, zvedne cestovní ruch a podpoří podnikání.

»Když se znovu otevřou hranice po pandemii, je zřejmé, že lidé mají stále velkou poptávku po cestování. První takový požadavek pochází od rodiny a přátel, například studentů pracujících v jiné části světa,« řekla. Čínští návštěvníci cestující do zbytku světa patří »mezi nejcennější v ekonomickém smyslu,« dodala Simpsonová.

V roce 2019 tito čínští návštěvníci utratili po celém světě 253 miliardy amerických dolarů, což podle WTTC představovalo 15 procent celku.

Nejlepší destinace

V seznamu nejlepších destinací pro cestující z Číny vedou podle Simpsonové Maledivy a Mauricius, Austrálie a Nový Zéland, Evropa a USA. »Téměř zde popisuji celý svět, protože čínští návštěvníci jsou nyní všude,« řekla.

Mezi oblíbené památky pro zahraniční cestovatele do Číny patří Velká zeď a turistická města jako Chengdu nebo Guilin, řekla generální ředitelka. »Lidé také rádi chodí na horské procházky, nakupují a dozvídají se o čínské kultuře,« dodala.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here