Home Zahraničí Grossi: Hladina vody v nádrži Záporožské jaderné elektrárny postupně klesá

Grossi: Hladina vody v nádrži Záporožské jaderné elektrárny postupně klesá

Pohled na elektrárnu z chladicího jezera FOTO - Wikimedia Commons/Ralf1969

Hladina vody v nádrži, která zásobuje Záporožskou jadernou elektrárnu (ZNPP), v úterý během dne klesala, uvedl generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.

Podle jeho slov klesla hladina vody v nádrži mezi 10.00 a 20.00 místního času o 83 centimetrů a dosáhla 15,44 metru. Jakmile hladina klesne pod 12,7 metru, nebude již ZNPP schopna čerpat vodu z nádrže, aby doplnila zásoby v místě.

»Vzhledem k tomu, že zatím není znám celý rozsah poškození přehrady a míra úbytku vody kolísá, nelze přesně předpovědět, kdy by k tomu mohlo dojít. Pokud by však současná rychlost pokračovala, mohlo by této úrovně být dosaženo v několika příštích dnech,« uvedl Grossi v úterním prohlášení.

Zároveň dodal, že stanice má alternativní zdroje vody, včetně chladicího rybníka, který má dostatek vody na několik měsíců.

Mluvčí Ústavu jaderné bezpečnosti Ruské akademie věd v úterý agentuře TASS řekl, že v nádržích ZNPP, které slouží k chlazení reaktorů, je dostatek vody. Situace je podle něj pod kontrolou.

Ukrajinské síly v úterý v časných ranních hodinách ostřelovaly Kachovskou vodní elektrárnu, pravděpodobně pomocí raket vypálených z raketového systému s vícenásobným odpalováním (MLRS) Olcha. V důsledku ostřelování se zhroutily uzavírací klapky hráze elektrárny, což způsobilo nekontrolovatelný únik vody.

Od této chvíle se hladina vody v Nové Kachovce zvedla nad 12 metrů. Čtrnáct osad bylo zatopeno a až osmdesáti hrozí zaplavení. Lidé jsou evakuováni z okolních osad. Podle místních úřadů však není rozsáhlá evakuace nutná. Zemědělská půda podél Dněpru byla odplavena. Hrozí vyschnutí Severokrymského kanálu, který přivádí vodu na Krym.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here