Home Zahraničí Haiti ovládají gangy, vláda požádá o zahraniční vojenskou pomoc

Haiti ovládají gangy, vláda požádá o zahraniční vojenskou pomoc

Port-au-Prince ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Haitská vláda požádá o zahraniční vojenskou pomoc kvůli aktivitám zločineckých gangů. Ty od září blokují hlavní ropný terminál v zemi, čímž prohlubují nedostatek pohonných hmot. Informovala o tom dnes agentura AP. Není ale zatím jasné, jakou podobu by vojenská mise na Haiti měla mít. Do roku 2017 ve státě působily modré přilby OSN.

Členové gangů od září blokují vjezd do terminálu Varreux v hlavním městě Port-au-Prince. To na Haiti dále zesílilo nedostatek paliv, zvýšilo ceny na černém trhu a zhoršilo už beztak špatnou sociální situaci většiny haitského obyvatelstva.

V prohlášení, ve kterém vláda informuje o žádosti o zahraniční vojenskou misi, premiér Ariel Henry popřel informaci, že podal demisi. V posledních týdnech se proti premiérovi, kterému kritici vyčítají nečinnost a nedostatečnou snahu řešit problémy ostrovního státu, uskutečnilo několik demonstrací.

Ve čtvrtek generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro vyzval haitskou vládu, aby o zahraniční vojenskou pomoc požádala. To podle něj může Haiti pomoci s vyřešením jeho »bezpečnostní krize«, kdy gangy kontrolují celé části hlavního města či klíčové komunikace.

Špatné vzpomínky na modré přilby

Mnozí Haiťané ale přítomnost zahraničních vojáků odmítají. Mohou za to špatné vzpomínky na jednotky OSN, které v zemi působily od roku 2004 do roku 2017. Modré přilby čelily obviněním ze sexuálního obtěžování žen a do země zřejmě zavlekly choleru, která pak mezi Haiťany způsobila na 10 000 mrtvých.

»Nemyslím si, že by Haiti potřebovalo další vojenskou intervenci,« uvedl bývalý premiér Mathias Pierre. Podle něj ani předchozí mise nevyřešila problémy ostrova a nezabránila vzniku nových komplikací. Vyzval Washington, aby omezil prodeje zbraní a munice na Haiti, které pak často končí v rukách zločinců.

Bezpečnostní situaci na ostrově komplikuje i slabost bezpečnostních složek. Policie má pouze 11 000 většinou špatně vybavených příslušníků. Po loňské vraždě prezidenta Jovenela Moïseho je země i v hluboké politické krizi. Zdravotnické úřady po několika letech zaznamenaly také nová úmrtí související s cholerou.

(jb, čtk)