Home Zahraničí Hegerova vláda padá, Slovensko povede úřednická vláda v čele s ekonomem Ódorem

Hegerova vláda padá, Slovensko povede úřednická vláda v čele s ekonomem Ódorem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poté, co přijala demisi úřadujícího premiéra Eduarda Hegera, jmenuje úřednickou vládu. Ta bude působit až do sestavení nového kabinetu po předčasných parlamentních volbách, které jsou naplánovány na 30. září, informoval zpravodajský portál pravda.sk.

Čaputová uvedla, že vládu složenou z úředníků, které nenominovaly politické strany, začne sestavovat až za týden. Vybrala již úředníka, který kabinet povede. Bude jím ekonom a současný viceguvernér Národní banky Slovenska Ľudovít Ódor.

Seznam nových ministrů již prezidentka má, ale prozatím se zdrží jeho zveřejnění. Vyjádřila však přesvědčení, že vláda, kterou hodlá sestavit, »úspěšně stabilizuje« Slovensko před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami. Dokud nebude formálně sestaven kabinet, bude Hegerova vláda vykonávat své povinnosti.

Heger již dříve oznámil, že podá demisi na funkci premiéra poté, co Čaputová odmítla přijmout jeho návrhy na vyvedení Slovenska z vládní krize, která se v zemi prohlubuje již téměř půl roku. V prosinci 2022 parlament vyslovil současnému kabinetu nedůvěru a prezidentka ho poté pověřila, aby pokračoval ve funkci až do sestavení nové vlády.

Před několika dny rezignoval kvůli finančnímu skandálu slovenský ministr zemědělství a rozvoje venkova Samuel Vlčan. Slovenská média informovala o tom, že společnost spojená s jeho rodinou získala nevratné státní dotace ve výši více než 1,4 milionu eur. Následně bez upřesnění důvodů zaslal prezidentovi rezignační dopis ministr zahraničí republiky Rastislav Kačer.

(jb)