Hlavní fáze jednání o přistoupení Ukrajiny k EU nezačne dříve než v roce 2025

Hlavní etapa prací souvisejících s jednáním o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začne nejdříve v roce 2025, a to i přesto, že oficiální datum zahájení těchto jednání je stanoveno na 25. června 2024. Informoval o tom list Financial Times (FT) s odvoláním na evropské úředníky.

Podle nich je to způsobeno tím, že 1. ledna příštího roku se předsedou Rady EU stane Polsko, které nahradí Maďarsko, což by Kyjevu mělo na půl roku ztížit cestu ke členství v EU.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanišynová zase v komentáři pro FT uvedla, že Kyjev »počínaje rokem 2025 bude aktivně usilovat o brzký vstup« do EU.

Den předtím maďarský premiér Viktor Orbán řekl redakci německého listu Funke, že Budapešť považuje jednání o členství Ukrajiny v EU za politicky motivované, protože existuje několik nejasností, ale nehodlá proces blokovat.

Již dříve všech 27 členských států EU schválilo datum zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Ty budou zahájeny 25. června.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy