Hrůzy vietnamské války. Fotografie, jež mluví za vše

Fotografie nahé vietnamské holčičky, zasažené napalmem za vietnamské války 8. června 1972, popsala hrůzy vietnamské války způsobem, jakým by se to slovům nikdy nepodařilo, a pomohla ukončit jednu z nejkontroverznějších válek v amerických dějinách. K smrti vyděšenou devítiletou Kim Phuc, křičící bolestí a strachem zachytil tehdy mladý fotograf Nick Ut při útěku z vesnice bombardované napalmem. Byla nahá, jak jí kapky lepivého napalmu propálily šaty a pak i vrstvy kůže jako zrosolovatělá láva. Jedna z nejslavnějších válečných fotografií rovněž změnila život jejímu autorovi i dívce samotné.

Snímek Dívka z Trang Bang pořídil autor vietnamského původu na silnici u vesnice Trang Bang, asi 40 km severozápadně od Saigonu. Pracoval tehdy pro americkou armádu a bylo mu 21 let. Dívku, které napalm způsobil popáleniny na 30 procentech těla, odvezl do nemocnice a díky svému americkému novinářskému průkazu pro ni vymohl lékařskou pomoc. »Plakal jsem, když jsem ji uviděl běžet. Myslím, že bych spáchal sebevraždu, kdyby zemřela,« řekl svému kolegovi. Ut byl za snímek oceněn Pulitzerovou cenou, získal i cenu World Press Photo a významně ovlivnil pohled americké společnosti na válku ve Vietnamu. Fotografie je považována za jeden z nejpůsobivějších protiválečných dokumentů. A demonstruje také význam válečných reportérů, kteří utvářejí vizuální paměť konfliktu.

Po čtyřech desetiletích se Kim Phuc, nyní už matka dvou synů, konečně dokázala podívat na fotografii, na níž běží nahá z hořící vesnice, a pochopila, proč má ten snímek stále takovou sílu. Zachránil ji, vyzkoušel ji a nakonec jí otevřel dveře ke svobodě. »Už ho dokážu brát jako velký dar,« říká nyní.

Další známou fotografií Nicka Uta je plačící Paris Hiltonová v policejním autě.

(zr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy