Home Zahraničí Identifikovat osoby odpovědné za sabotáž plynovodů Nord Stream bude podle Švédů obtížné

Identifikovat osoby odpovědné za sabotáž plynovodů Nord Stream bude podle Švédů obtížné

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream-1 a Nord Stream-2 pokračuje a švédské úřady stále nejsou schopny zjistit, kdo za sabotáží stojí. Ve čtvrtek to uvedl okresní prokurátor Mats Jungqvist, který má případ na starosti.

»Provádíme řadu konkrétních vyšetřovacích opatření. Doufáme, že se nám podaří zjistit, kdo tento trestný čin spáchal, ale můžeme konstatovat, že to bude vzhledem k okolnostem pravděpodobně obtížné,« uvedl v prohlášení na internetových stránkách prokuratury. »Jedná se o trestný čin, jehož okolnosti se přirozeně obtížně vyšetřují,« dodal Jungqvist. To, co se stalo, označil za »brutální sabotáž« proti infrastruktuře, ale zdůraznil, že majitelé zařízení »nejsou spojeni se Švédskem«. Podle prokurátora musí švédské vyšetřování nejprve zjistit, zda jednání pachatelů ohrozilo zájmy nebo bezpečnost království, například zda bylo k provedení bombového útoku využito jeho území.

Předběžné vyšetřování bombových útoků vede švédská bezpečnostní policie pod vedením státního zástupce z Národního bezpečnostního úřadu. »Existuje mnoho různých informací a zpráv o sabotážích plynovodů. Tyto domněnky nemají vliv na předběžné vyšetřování, které je založeno na faktech a informacích získaných analýzou, ohledáním místa činu a spoluprací se švédskými a dalšími orgány,« uvedl Jungqvist. Již dříve se při vyšetřování podařilo zjistit, že se jedná o sabotáž. Analýza důkazů z místa činu odhalila stopy výbušnin.

Společnost Nord Stream AG 27. září 2022 informovala o »bezprecedentní devastaci« předchozího dne »na třech řetězcích plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2 na moři«. Švédští seismologové zaznamenali 26. září dva výbuchy na pobřežních trasách plynovodů. Poté ruská generální prokuratura zahájila řízení pro akt mezinárodního terorismu.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.