Home Zahraničí Indický platební systém RuPay lze využít při obchodování s Ruskem

Indický platební systém RuPay lze využít při obchodování s Ruskem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Indický platební systém RuPay může být využit v rusko-indickém obchodu, uvedl pro agenturu TASS generální ředitel a výkonný ředitel Federace indických exportních organizací Ajay Sahai.

»Zatímco se uvažuje o alternativě k systému SWIFT, lze prozkoumat různé mechanismy bankovních transakcí, protože využívání systému RuPay skokově roste, lze tento mechanismus využít i pro obchod mezi Indií a Ruskem,« uvedl.

Sahai poznamenal, že vypořádání dovozu i vývozu v indických rupiích je pro Indii v současnosti prioritou. »Zůstatek ležící v Indii může Rusko využít k investicím prostřednictvím společných podniků ve velkém počtu odvětví, včetně těch vázaných na výrobu. Rusko může rovněž investovat do farmaceutického odvětví a odvětví drahých kamenů a šperků prostřednictvím dohod o zpětném odkupu, neboť v Rusku existuje snadno dostupný smluvní trh,« dodal.

Indie se obecně zaměřuje na podporu dvoustranného obchodu se zeměmi, které z různých důvodů nemohou provádět transakce ve volně směnitelných měnách nebo se domnívají, že obchodování v místních měnách může podpořit dvoustranný obchod. Připomněl, že Rusko je jednou ze zemí, s nimiž byl takový mechanismus, znamenající platbu v indických rupiích a ruských rublech, již vypracován. »To může být první krok k internacionalizaci rupie. Máme však před sebou ještě dlouhou cestu,« zdůraznil Sahai.

RuPay je indický národní platební systém, který vytvořila Indická národní platební společnost (NPCI). Již dříve ruský velvyslanec v Dillí Denis Alipov v rozhovoru pro agenturu TASS uvedl, že Indie a Rusko aktivně jednají o vzájemném uznání platebních systémů Mir a RuPay.

(cik)