Home Pel mel Věda a příroda Indie a USA budou jednat o spolupráci v oblasti špičkových technologií

Indie a USA budou jednat o spolupráci v oblasti špičkových technologií

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Poradce indického premiéra pro národní bezpečnost Adžit Doval povede v úterý ve Washingtonu první kolo dialogu na vysoké úrovni o vytvoření partnerského ekosystému s USA pro rozvoj špičkových technologií. V pondělí o tom s odvoláním na své zdroje informoval deník Times of India.

»Nadcházející rozhovory budou mít formu strategického dialogu a mohly by být novým milníkem ve vztazích mezi Indií a USA po dohodě o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie,« citoval list své zdroje s tím, že Indie je prý připravena sdílet s USA své klíčové technologie a očekává, že americký partner udělá totéž.

Podle nich budou na schůzce projednány priority při provádění dvoustranné Iniciativy pro kritické a vznikající technologie (ICET) mezi Indií a USA, která předpokládá společný výzkum a vývoj pokročilých technologií v oblasti obrany, vesmíru, vytvoření telekomunikační technologie 6G, kvantového počítače, umělé inteligence a polovodičů.

Delegace vedená Dovalem a složená z vedoucích představitelů různých ministerstev a agentur, včetně Samira Kamatha, generálního ředitele Indické organizace pro obranný výzkum a vývoj, se v Bílém domě setká s vysokými představiteli americké administrativy, včetně poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana.

Konkrétní obsah rozhovorů, na které se připravuje již osm měsíců, nebyl zveřejněn. Jak obě strany již dříve uvedly, výsledky technologického vývoje Indie a USA a jejich implementace do výroby v rámci ICET budou postupně využívány zeměmi Čtyřstranného bezpečnostního dialogu (QUAD, Austrálie, Indie, USA, Japonsko) a státy NATO.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.