Home Zahraničí Indie si našla cestu, jak dál kupovat ruskou ropu

Indie si našla cestu, jak dál kupovat ruskou ropu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Indické společnosti přešly na placení za ruskou ropu v národní měně SAE – dirhamech. S odvoláním na své zdroje o tom v sobotu informovala agentura Reuters.

Podle údajů z platebních dokumentů, které má agentura k dispozici, začaly indické rafinerie platit za značnou část ruských dodávek energie v dirhamech. To jim umožňuje kompenzovat rizika porušení západních protiruských sankcí.

Například největší indická banka State Bank of India (SBI) nyní podle záznamů o transakcích SBI zúčtovává platby za ruskou ropu v dirhamech.

Indie, která je po Číně a USA třetím největším dovozcem ropy na světě, aktivně nakupuje ruskou ropu. Na začátku roku 2022 činil podíl Ruska na indickém dovozu ropy pouhých 0,2 procenta, na konci roku se zvýšil na téměř jeden milion barelů denně, tedy na více než 20 %.

Dillí nepodpořilo strop na ceny ruské ropy, který zavedl Západ. Jak již dříve prohlásil Hardeep Singh Puri, ministr ropného průmyslu a plynárenství, ropa nemá stigma žádné země a Indie bude i nadále provádět nezávislou politiku k zajištění své energetické bezpečnosti.

(ici, TAS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.