Zákazník nakupuje v obchodě v Berlíně 2. března 2023. FOTO - Xinhua/Stefan Zeitz

Každý šestý člověk v Německu má problémy s dostatkem jídla na stole v době, kdy vysoká inflace snižuje jeho kupní sílu, ukázal v pondělí zveřejněný průzkum.

Z 2059 respondentů zapojených do průzkumu, který provedl britský institut pro výzkum trhu YouGov na objednávku Postbank, 17,2 % uvedlo, že si kvůli vysoké inflaci mohou jen stěží dovolit hradit své životní náklady.

Spotřebitelé při nákupu v supermarketu v Berlíně, hlavním městě Německa, 28. října 2022. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

Podle zpráv místních médií nesou hlavní tíhu krize životních nákladů domácnosti s nízkými příjmy. Finanční potíže pociťují i lidé ze střední třídy, z nichž někteří se rovněž stali pravidelnými návštěvníky potravinových bank.

Podle zprávy, kterou v březnu zveřejnil německý Svaz paritního sociálního zabezpečení, se chudoba v Německu v důsledku pandemie a inflace zvyšuje stále rychleji.

Zpráva naznačila, že děti a mladí jedinci v Německu jsou ohroženi chudobou, přičemž chudoba postihuje více než 20 % mladých lidí. Kromě toho je 18,2 procenta důchodců klasifikováno jako chudí.

Muž tankuje palivo u čerpací stanice v Berlíně, Německo, 8. září 2022. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

Předběžné odhady předpokládají, že inflace v Německu v září klesla na 4,5 %, což je nejnižší úroveň od února 2022. Na druhou stranu ceny potravin a energií zůstávají stále tvrdošíjně vysoké. Podle německého statistického úřadu byly v srpnu ceny potravin meziročně vyšší o 9 %, zatímco ceny energií o 8,3 %.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here