Home Zahraničí Inflace v Británii v prosinci klesla, zdražování potravin ale nebere konce

Inflace v Británii v prosinci klesla, zdražování potravin ale nebere konce

FOTO - pixabay

Míra inflace v Británii v prosinci klesla o 0,2 procentního bodu na 10,5 procenta, zůstává ale v blízkosti nejvyšších hodnot zhruba za 40 let. V předběžné zprávě to dnes uvedl britský statistický úřad. Nadále se zvyšují zejména ceny potravin, zatímco pohonné hmoty zlevnily.

Prosincový pokles je v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters. Je to zároveň dobrá zpráva pro britskou centrální banku, která proti vysoké inflaci bojuje zpřísňováním měnové politiky. V listopadu předpověděla, že z říjnových 11,1 procenta, což bylo maximum za 41 let, míra inflace do konce letošního roku díky stabilizaci cen energií klesne k pěti procentům.

Zátěž pro domácnosti ale trvá, protože ceny potravin a nealkoholických nápojů se v prosinci meziročně zvýšily o 16,8 procenta, nejvýrazněji od září 1977. Nejvíce se v této kategorii zvýšily ceny vajec, mléka a sýra.

Centrální banka už dříve upozornila, že na růst cen bude nadále tlačit napjatý trh práce a další faktory. Finanční trhy očekávají, že centrální banka na svém únorovém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu z nynějších 3,50 na čtyři procenta.

(jb, čtk)