Home Zahraničí Inspekce odhalila závažné porušování práv zadržených na shromážděních v Paříži

Inspekce odhalila závažné porušování práv zadržených na shromážděních v Paříži

FOTO - Twitter

Francouzská generální inspekce míst zadržení zjistila porušování práv zadržených na demonstracích proti důchodové reformě. Úřad to uvedl ve středečním prohlášení.

»Ve dnech 24. a 25. března 2023 navštívily tři týmy inspektorů devět pařížských komisariátů, aby zkontrolovaly podmínky péče o osoby zadržené na těchto demonstracích nebo v souvislosti s nimi s cílem zajistit dodržování jejich základních práv. V důsledku těchto kontrol bylo zjištěno závažné porušování základních práv zadržených osob,« uvádí se ve zprávě.

Zprávu o výsledcích inspekcí zaslal generální inspektor Dominique Simoneau 17. března francouzskému ministru vnitra Geraldu Darmanenovi. Poukazovala mimo jiné na tvrdé zadržování občanů policií, porušování lhůt zadržení, systematické prohlídky, nevčasné a neúplné informování zadržených o jejich právech, špatné hygienické podmínky v komisariátech a obtížný přístup zadržených k jídlu a vodě.

V odpovědi na dokument zaslaný Simoneauovi 2. května Darmanen uvedl, že policie čelila při protestech výjimečným okolnostem v souvislosti s pogromy, a slíbil, že na vznesené připomínky podrobně odpoví.

Podle úřadů se protestů proti důchodové reformě na Svátek práce ve Francii zúčastnilo téměř 800 000 lidí, z toho více než 100 000 v Paříži. Odborová organizace Všeobecná konfederace práce (CGT) zase oznámila, že v celé zemi vyšlo do ulic celkem 2,3 milionu lidí, z toho 550 tisíc v hlavním městě. Během nepokojů bylo zadrženo 540 osob (více než 300 v hlavním městě). Při střetech s radikálními živly bylo zraněno více než 400 policistů a četníků (v Paříži asi 250).

Na podzim by měl vstoupit v platnost zákon o důchodové reformě, který má zvýšit věk odchodu do důchodu ve Francii z 62 na 64 let a zrušit řadu zvláštních důchodových režimů. Tato iniciativa vyvolala protesty a stávky po celé zemi.

(TASS)