Home Zahraničí Írán se nejspíš dohodne na volném obchodu s Euroasijskou hospodářskou unií

Írán se nejspíš dohodne na volném obchodu s Euroasijskou hospodářskou unií

Země EAEU GRAFIKA - wikipedia

Dohoda o zóně volného obchodu mezi Íránem a Euroasijskou hospodářskou unií (EAEU) bude nejspíš podepsána do konce roku, uvedl v rozhovoru pro agenturu TASS na okraj Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra (SPIEF) místopředseda ruské vlády Alexej Overčuk.

»Nyní se skutečně EAEU velmi přiblížila uzavření takové dohody s Íránem. Této otázky jsme se dotkli, a to i na Euroasijské mezivládní radě, a získali jsme podporu šéfů vlád. Dosahujeme tedy pokroku. Dohoda může být podepsána,« uvedl ruský vicepremiér.

Podle něj EAEU připravuje řadu dohod o volném obchodu s několika dalšími státy, s nimiž rovněž probíhají jednání. »Jednáme s Egyptem, Indií, Indonésií a Spojenými arabskými emiráty. Jsou to rostoucí trhy, takže ekonomické centrum nového multipolárního světa se pohybuje jejich směrem,« řekl Overčuk s tím, že i v bilaterálním formátu jsou jednání o zónách volného obchodu »velmi obtížná a trvají roky«.

»Vyjednavači musí brát v úvahu mnoho různých zájmů. V našem případě jde o zájmy všech pěti členských států EAEU, jejich podniků a spotřebitelů. To vše by měli naši vyjednavači brát v úvahu. Jedná se o složitý proces,« uzavřel Overčuk.

Členskými státy Euroasijské hospodářské unie jsou Rusko, Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here