Home Zahraničí Izolace Ruska? Nějak se to nedaří

Izolace Ruska? Nějak se to nedaří

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V reakci na ruský útok na Ukrajinu americký prezident Joe Biden slíbil, že izoluje a »ochromí« ruskou ekonomiku. Moskva si však dokázala udržet svou ekonomickou sílu, částečně díky vývozu dřeva, kovů, potravin a dalšího zboží do USA v hodnotě více než jedné miliardy dolarů měsíčně.

Podle statistik, které citovala agentura Associated Press, připlulo od 24. února do amerických přístavů více než 3 600 lodí z Ruska. To je sice téměř polovina zásilek za stejné období ve srovnání s loňským rokem, ale i tak to představuje dovoz v hodnotě více než šesti miliard dolarů.

Počet ruských výrobků vplouvajících do amerických přístavů naznačuje, že Biden neplní svůj slib izolovat moskevskou ekonomiku. Vzhledem k takzvaným »likvidačním« obdobím, která umožňují společnostem dokončit předchozí obchody, se některé zboží dostává do země i dlouho poté, co Bílý dům vyhlásil na tyto výrobky sankce, včetně ropy a plynu. Paradoxně jiné ruské dovozy, jako například hnojiva, se realizují i navzdory sankcím přímo na žádost Bidenovy administrativy, která vyzvala americké společnosti, aby doplnily jejich tenčící se zásoby.

Zatímco Bílý dům zabavil několik luxusních jachet ve vlastnictví bohatých Rusů s volnými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina, agentura AP zjistila, že americké a evropské firmy dovážejí kovy za miliony dolarů od ruské společnosti, která vyrábí součástky pro stíhačky, což poukazuje na další podivnou nesrovnalost v Bidenově sankční kampani.

Navzdory diplomatickému tlaku Washingtonu zvyšují ostatní američtí spojenci své ekonomické vazby s Ruskem. Turecko – člen NATO – letos zdvojnásobilo dovoz ruské ropy.

Během Bidenova prezidentství podnikla administrativa Bílého domu také další kroky k posílení vazeb s Dillí. Ovšem stejně jako Turecko také Indie výrazně zvýšila dovoz energií z Moskvy. Indická rupie se dokonce stala hlavní měnou pro obchod s diamanty, což kupujícím umožňuje obejít americké sankce.

Ačkoli západní ekonomická válka měla znegovat vojenskou sílu Moskvy a přivést ji k jednacímu stolu, zatím zaznamenala jen malý úspěch. Vzhledem k tomu, že ruský vývoz energie v posledních měsících překonal předválečnou úroveň a rubl vůči dolaru stoupá, zdá se, že ruské ekonomice se od vypuknutí bojů v zimě minulého roku daří mnohem lépe než většině Evropy.

(za)

Zdroj: libertarianinstitute.org

Předchozí článekPrvní trenérská rošáda, pardubickým zlomilo vaz 10 gólů ve dvou zápasech
Další článekAby se nezpožďovaly vlaky…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here