ILUSTRAČNO FOTO - pixabay

Izrael vyzval generálního tajemníka OSN Guterrese, aby rezignoval poté, co řekl, že otřesné útoky Hamásu proti Izraeli ze 7. října nemohou ospravedlnit kolektivní trestání palestinského lidu a hovořil o jasném porušení mezinárodního humanitárního práva, kterého jsme svědky v Gaze. Izrael také v reakci na projev Guterrese přestane vydávat víza zástupcům OSN.

Guterres řekl: »Nic nemůže ospravedlnit úmyslné zabíjení, zranění a únosy civilistů – nebo odpalování raket proti civilním cílům. Se všemi rukojmími se musí zacházet humánně a musí být okamžitě a bez podmínek propuštěni.«

V projevu před OSN generální tajemník dále uvedl, že k útoku na Izrael nedošlo »ve vakuu« a že následoval po 56 letech dusivé okupace palestinského lidu ze strany Izraele, a dodal: »Palestinci byli svědky toho, jak jejich půda byla postupně pohlcena osadami a sužována násilím, jejich hospodářství bylo utlumeno, jejich lidé byli vysídleni a jejich domovy byly zbořeny. Jejich naděje na politické řešení jejich tíživé situace se rozplývají.«

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan prohlásil, že Guterres by měl odstoupit, a označil jeho projev za »šokující« s tím, že pohlíží na masakr spáchaný nacistickými teroristy z Hamásu zkresleně a nemorálně.

Guterres naopak vyzval Erdana, aby okamžitě odstoupil z důvodu nepochopení »kampaně masového vraždění dětí, žen a starců«, kterou rozpoutal Hamás. Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen zase po vystoupení v Radě bezpečnosti OSN prohlásil, že se vzhledem k současné eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu odmítá s Guterresem setkat tváří v tvář.

»Kvůli jeho (Guterresovým) výrokům odepřeme zástupcům OSN víza,« řekl Erdan armádnímu rádiu Galei Tzahal. »Již nyní odmítáme vydat víza náměstkovi generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martinu Griffithsovi,« pokračoval Erdan s tím, že »nastal čas dát jim (zástupcům OSN) lekci«.

»Výroky generálního tajemníka OSN v Radě bezpečnosti jsou závažné, hněvivé a překvapivé a jsou skvrnou na něm i na organizaci, kterou vede, odrážejí zaujatý a zkreslený postoj vůči Izraeli ze strany OSN a zejména ze strany samotného generálního tajemníka,« uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí v komentáři, který zveřejnilo jeho tiskové oddělení, podle kterého by měl generální tajemník OSN »svá slova odvolat« a »omluvit se za svůj výrok«.

(jb)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here