Home Zahraničí Izrael odložil rozsáhlou operaci v Gaze, aby mohl provádět menší

Izrael odložil rozsáhlou operaci v Gaze, aby mohl provádět menší

FOTO - síť X

Izrael se vzdal plánů na provedení rozsáhlé pozemní operace v Gaze a nahradil je několika omezenými v koordinaci s USA, uvedl deník New York Times s odvoláním na americké představitele.

Podle listu se rozhodnutí »upustit od invaze v plném rozsahu« do pásma Gazy a místo toho provést alespoň zpočátku více omezených pozemních invazí shoduje s návrhy, které v minulých dnech učinil ministr obrany USA Lloyd J. Austin svým izraelským protějškům. Původní plány izraelské operace znepokojily americké představitele, kteří vyjádřili obavy z nedostatku dosažitelných vojenských cílů, uvedly noviny.

Podle představitelů Pentagonu američtí experti uvedli, že Izrael zřejmě provádí postupnou operaci, při níž jsou větší síly nasazeny až poté, co jsou v Gaze odhaleni bojovníci Hamásu. »Jakmile jsou objeveny slabiny, skuliny a mezery, přivedou tam hlavní útočné síly,« citoval list bývalého důstojníka CIA Micka Mulroye.

Americký generál ve výslužbě Frederick Hodges, který sloužil v Iráku, uvedl, že taková taktika se zdá být pro izraelské síly způsobem, jak snížit nebo omezit ztráty na životech i »vedlejší škody« na budovách.

Naproti tomu Hamás tvrdí, že pokus izraelské armády selhal a armáda utrpěla obrovské ztráty. Vedení Hamásu uvedlo, že Izrael se pokusil provést pozemní operaci ze tří stran, ale utrpěl velké ztráty. Podle Hamásu bylo při útoku poškozeno nejméně šest izraelských tanků pomocí protitankových řízených střel (ATGM).

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here