Home Zahraničí Izrael zažil největší protest v historii země, proti vládě demonstrovalo 500 000 lidí

Izrael zažil největší protest v historii země, proti vládě demonstrovalo 500 000 lidí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Masových demonstrací, které se v noci na sobotu konaly po celém Izraeli na protest proti politice vlády Benjamina Netanjahua a jeho navrhovaným soudním reformám, se zúčastnilo celkem asi 500 000 lidí. Takové údaje, které uvedli organizátoři, citoval deník Times of Israel.

Podle těchto odhadů se největšího shromáždění v Tel Avivu, kde byly opoziční nálady nejsilnější, zúčastnilo asi 240 tisíc lidí. Podobný počet protestujících se sešel ve stovkách měst po celém Izraeli, včetně dvacetitisícového shromáždění před prezidentskou rezidencí v Jeruzalémě, uvedli organizátoři. »Jedná se o největší večer protestů v dějinách Státu Izrael,« citovaly organizátory shromáždění noviny Times of Israel.

Protesty v Izraeli

Masové protesty opozice proti Netanjahuovu kabinetu, který složil přísahu koncem loňského roku, probíhají v Izraeli od začátku ledna. Protesty vyvolal návrh nové vlády na reformu soudnictví, který mimo jiné požaduje omezení pravomocí Nejvyššího soudu a přiznání kontroly kabinetu nad výběrem soudců.

Podle opozice reforma podkopává demokratické základy státu. Netanjahu trvá na tom, že jeho vláda vznikla na základě demokratických voleb a navzdory konfrontační rétorice opozice bude realizovat program, pro který hlasovala většina voličů.

(jb, TASS)