Home Zahraničí Izraelci třetí sobotu v řadě demonstrovali proti vládě a její reformě soudnictví

Izraelci třetí sobotu v řadě demonstrovali proti vládě a její reformě soudnictví

FOTO - pixabay

Desetitisíce Izraelců dnes večer v Tel Avivu i dalších městech protestovaly třetí sobotu v řadě proti nové pravicové vládě Benjamina Netanjahua a její plánované reformě soudnictví. K davu promluvil také opoziční lídr a bývalý premiér Jair Lapid. Shromáždění předcházely policejní uzávěry, informují izraelská média.

Podle policejních odhadů se v Tel Avivu sešlo na dvou místech celkem asi 50 000 demonstrantů, minulý týden jich bylo nakonec až 80 000. Zhruba 5000 odpůrců vlády se sešlo v Haifě, protestovalo se v Jeruzalémě, stovky lidí vyjadřovaly nesouhlas ve městech Herzjila a Beer Ševa. Očekává se, že počet účastníků se během večera ještě zvýší.

Policie dnes ještě před začátkem protestu uzavřela hlavní silnice. Lidé si stěžovali, že se jim tak vláda snaží zabránit v účasti na demonstracích.

»Nevzdáme se, dokud nevyhrajeme,« řekl Lapid podle serveru The Times of Israel. »To, co tu dnes vidíte, je demonstrace na podporu této země,« dodal. Lidé podle Lapida přišli, aby »hájili demokracii, chránili soudnictví, myšlenku soužití a společného dobra«.

Manifestující mávali četnými izraelskými vlajkami a kritizovali vládu, která je podle nich fašistická. Objevovala se také hesla odsuzující okupaci Palestinci obývaných území. Lidé měli plakáty s nápisem »Zastavte konec demokracie« nebo obrázky Netanjahua s nápisem »Zločinec«, uvedla agentura DPA.

S návrhem reformy, která patří k hlavním prioritám nové vlády, přišel ministr spravedlnosti Jariv Levin. Podle něj by 120členný parlament, neboli Kneset, měl nově pravomoc přehlasovat rozhodnutí nejvyššího soudu prostou většinou 61 hlasů. Levin rovněž navrhuje, aby politici hráli větší roli při jmenování soudců.

Kritici upozorňují, že změny fungování nejvyššího soudu jsou výhodné i pro samotného premiéra, který čelí obžalobě z korupce. Obvinění se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody. Netanjahu vinu odmítá, v případě odsouzení mu hrozí dlouhé vězení.

(čtk)