Home Zahraničí Izraelská armáda využívá umělou inteligenci k organizaci náletů

Izraelská armáda využívá umělou inteligenci k organizaci náletů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Izraelské obranné síly (IDF) začaly využívat umělou inteligenci (AI) k výběru cílů pro letecké údery a k organizaci vojenské logistiky. Informovala o tom v neděli tisková agentura Bloomberg.

Podle jejích informací AI zpracovává obrovské množství dat pro výběr cílů a následně jsou údery plánovány systémem Fire Factory, který je rovněž založen na umělé inteligenci. Ten využívá informace o vojensky schválených cílech k výpočtu počtu potřebné munice, určování priorit a cílů letadel a dronů a plánování útoků. Taková technologie není v současné době nijak regulována na mezinárodní ani státní úrovni, uvedla agentura.

Mluvčí IDF jí sdělil, že práci umělé inteligence kontrolují operátoři, kteří schvalují cíle vybrané umělou inteligencí. Zastánci této technologie se domnívají, že využívání AI a zdokonalování algoritmů v dlouhodobém horizontu pomůže minimalizovat lidské ztráty. Odpůrci se naopak domnívají, že používání autonomních systémů může pouze zvýšit počet obětí.

Údaje o využití této technologie v konkrétních operacích jsou tajné, ale agentura naznačuje, že Izraelské obranné síly získaly zkušenosti s využíváním systémů AI během jedenáctidenního konfliktu v pásmu Gazy v roce 2021, který IDF označily za »válku s umělou inteligencí«. Tehdy izraelská armáda použila AI k detekci míst odpalování raket a nasazení bezpilotních letounů.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here