Home Zahraničí Japonsko by mělo přestat prosazovat vypouštění jaderně kontaminované vody

Japonsko by mělo přestat prosazovat vypouštění jaderně kontaminované vody

Mao Ning FOTO - CRI

Japonsko by mělo přestat prosazovat plán na vypouštění jaderně kontaminované vody do moře, plně studovat a demonstrovat jiné plány a likvidovat jaderně kontaminovanou vodu vědeckým, bezpečným a transparentním způsobem pod mezinárodním dohledem.

Na své pravidelné tiskové konferenci to uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. Konstatovala mimo jiné, že Japonsko od samého počátku omezilo povolení pracovní skupiny Mezinárodní agentury pro atomovou energii a nepřijalo hodnocení jiných plánů likvidace. »Mezinárodní agentura pro atomovou energii měla pouze povoleno zhodnotit plán vypouštění do moře, takže v tomto případě zpráva agentury nemůže prokázat legitimitu a legálnost japonského vypouštění do moře ani osvobodit Japonsko od morálních povinností podle mezinárodního zákona,« uvedla.

»Domníváme se, že tato zpráva se nemůže stát ‚ochranným talismanem‘ a ‚povolením‘ pro japonské vypouštění jaderně kontaminované vody do moře. Vzhledem k omezením povolení instituce nepřezkoumala legitimitu a legálnost japonského plánu, nehodnotila dlouhodobou účinnost japonského čisticího zařízení a nepotvrdila skutečnou přesnost japonských údajů o kontaminované vodě. Příslušné závěry mají významná omezení a jednostrannost,« konstatovala mluvčí.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here