Je třeba chránit zemědělskou půdu a posilovat její kvalitu

Zásadní je úsilí o účinné posílení ochrany zemědělské půdy a plné zlepšení její kvality s cílem rozšířit prostor pro zemědělskou produkci.

Při předsedání zasedání Ústřední komise pro finanční a hospodářské záležitosti, kterou vede, to uvedl čínský prezident Si Ťin-pching. Od 18. celostátního sjezdu KS Číny zavedl Ústřední výbor řadu opatření, která mají zajistit, aby výměra zemědělské půdy zůstala nad červenou hranicí 1,8 miliardy mu (asi 120 milionů hektarů), a zabránit pokračujícímu trendu snižování celkového množství zemědělské půdy.

Zasedání konstatovalo, že úkol ochrany zemědělské půdy je v nové době ještě náročnější, a vyzvalo k urychlenému úsilí o posílení ochrany orné půdy. Vyzvalo také k zlepšení kvality zemědělské půdy a k přeměně zemědělské půdy, zejména trvalé základní zemědělské půdy, v úrodnou půdu vhodnou pro zemědělství a zajišťující vysoké a stabilní výnosy navzdory suchu nebo nadměrným dešťům.

Podle zasedání je třeba usilovat o posílení vědeckého a technologického výzkumu a vývoje, zvýšit investice do výroby a prozkoumat účinné modely rozvoje, aby se překonala přirozená omezení způsobená nedostatkem konvenční zemědělské půdy v Číně.

»Náprava a opětovná výsadba nelegálně zabrané zemědělské půdy by měla být prováděna realisticky, při respektování zákona a ochraně zájmů zemědělců,« zaznělo na zasedání.

Důležité je pak také vypracován plánu komplexního využití půdy, na níž se vyskytuje sůl. »Mělo by se také usilovat o urychlení výběru a šlechtění odrůd plodin odolných vůči zasolení a o popularizaci účinných metod ošetřování zasolené půdy,« stojí v závěrech.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy