Home Zahraničí Je třeba vrátit modrou oblohu a bílé mraky

Je třeba vrátit modrou oblohu a bílé mraky

Kvalita ovzduší přímo souvisí se spokojeností lidí. I proto čínský prezident Si Ťin-pching uvedl, že »je třeba lidem vrátit modrou oblohu, bílé mraky a zářící hvězdy.«

Nyní skutečně, díky úpravám průmyslové struktury, nahrazování tradiční energie čistou energií, prevenci a kontrole podzimního a zimního atmosférického znečištění a společné regionální prevenci a kontrole, přináší stále více dní »modrou oblohu a bílé mraky«. Podle údajů environmentálního satelitního monitorování se podařilo zlepšit atmosférické podmínky v Číně a nově jsou i mnohé horské pláně jasně viditelné. Před deseti lety přitom bylo mnoho těchto míst ponořeno v šedi.

Údaje z monitorování koncentrací znečištění ovzduší v 74 městech po celé Číně hovoří jasně. Každá bublina představuje průměrnou koncentraci znečištění ovzduší ve městě:

Tato linie ukazuje, zda je kvalita vzduchu na standardu. Pod varovnou linií byla pouze tři města. Z deseti měst s největším znečištěním je jich sedm v provincii Che-pej. Tchang-šan je největší ocelářské město v provincii Che-pej. Jeho ocelářská produkce tvoří asi jednu osminu produkce celé Číny.

Na satelitních fotografiích můžeme jasně vidět, že před deseti lety byla oblast továrny na železo a ocel Ťin-si pokryta vrstvou šedého prachu. V březnu 2021 byla jasně viditelná tovární oblast, tovární budovy a podpůrná zařízení. Co se stalo za posledních deset let?

V oblasti skladování koksu této ocelárny bylo nainstalováno 10 infračervených monitorovacích zařízení, 15 mlžných děl a 2500 stříkacích hlav, které pracují 24 hodin denně. Jakmile se začne šířit prach, je okamžitě potlačen mlžnými a stříkacími zařízeními.

V dílně s pecí na tavení železa je výtok kryt uzávěrem, který zadržuje prach a je zde také nainstalován ultra silný ventilátor, který zachytává veškerý prach.

Inteligentní ovládací platforma pro snižování emisí monitoruje všech 2619 míst v celém procesu výroby, kde prach vzniká.

Jü Li-feng, tajemník stranického výboru Che-pej Ťin-si Iron and Steel Group Co., Ltd.

Současné hlavní emise znečišťujících látek v čínské společnosti je ekvivalentní jedné desetině emisí v roce 2012. V minulosti se Číńané ani neodvažoval nosit do práce bílou košili. Nyní všichni v podstatě nosí bílé košile a modré pracovní oblečení.

V provincii Che-pej, kde se nachází továrna na výrobu železa a oceli Ťin-si, byla během období »13. pětiletého plánu« snížena kapacita výroby oceli odpovídající jedné třetině snížené kapacity v celé Číně.  Následně klesla průměrná koncentrace PM2,5 v provincii Che-pej ze 108 mikrogramů v roce 2013 na 38,8 mikrogramů v roce 2021. Současně s poklesem průmyslových emisí za posledních deset let v provincii Che-pej je zde také stále čistší energetická struktura.

Tyto stoupající sloupy světla jsou zařízení na výrobu větrné a fotovoltaické energie, jejichž počet se za posledních deset let zvyšoval po celé Číně. V severní Číně, kde býval těžký smog, se za uplynulých deset let zvýšil počet těchto zařízení více než čtyřikrát.

V posledních deseti letech se instalovaná kapacita a výroba energie z obnovitelných zdrojů v Číně dostala na první místo na světě. Z každých tří kWh elektrické energie spotřebovaných v Číně pochází jeden kWh elektřiny z čistých zdrojů.

Srovnáním počtů dní s kvalitním ovzduším v 339 městech na úrovni prefektury a vyšší po celé Číně a lze zjistit, že oproti roku 2015 (280 dní) se průměrný počet dní s modrou oblohou v roce 2021 zvýšil v každém městě o 39 dní (319 dní).

Z údajů online vyhledávacích platforem pak bylo zjištěno, že od roku 2018 se počet vyhledávání smogu snižoval a v roce 2022 dosáhl nejnižší úrovně.

Dnes je kvalita ovzduší dobrá a sledování hvězd se stalo novým malým štěstím v životě. Na platformách cestovního ruchu se do července 2022 zvýšil celkový počet hotelů zaměřených na sledování hvězd a B&B ve srovnání s rokem 2013 více než desetkrát.

Zářící hvězdy, modrá obloha a bílé mraky tak jsou důkazem pevného odhodlání a neustálého úsilí Číny dosáhnout prevence znečištění.

(pr)

Předchozí článekLze Putina opravdu »uzbrojit«?
Další článekBuď, a nebo. Buď postup a miliony, nebo konec evropské pouti pro Slovácko

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here