Jihoafrická republika přebírá předsednictví BRICS

Jihoafrická republika v neděli převzala předsednictví skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika). Mluvčí jihoafrického ministerstva zahraničí Clayson Monyela agentuře TASS sdělil, že země plánuje zachovat efektivní činnost skupiny i během svého předsednictví v roce 2023.

Mezi priority Jihoafrické republiky by podle mluvčího mělo patřit posílení hospodářské, politické, sociální a kulturní spolupráce mezi členskými státy. Země pak bude v srpnu hostit summit BRICS.

Jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandor již dříve uvedl, že země bude usilovat o »strategické vedení během svého předsednictví BRICS, a to v úzké konzultaci s ostatními členy, na základě programu a priorit předsednictví a dříve dohodnutých rozhodnutí«. Dodala, že summit, ministerská zasedání a další akce se budou konat na základě konsensu a bude zajištěna kontinuita práce BRICS.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa zase prohlásil, že skupina musí hrát důležitou roli při vedení procesu vytváření nových rozhodovacích mechanismů v rámci OSN a dalších mezinárodních organizací s cílem vytvořit inkluzivnější, spravedlivější a stabilnější světový řád.

Diplomatické zdroje v jihoafrickém hlavním městě agentuře TASS sdělily, že jednání o rozšíření BRICS se uskuteční v nadcházejících měsících. O členství v BRICS již požádaly Alžírsko, Argentina a Írán, zatímco Saúdská Arábie, Turecko a Egypt oznámily svůj zájem stát se členy skupiny.

Skupinu BRIC vytvořily Brazílie, Rusko, Indie a Čína v roce 2006 a na BRICS se změnila poté, co se k ní v roce 2011 připojila Jihoafrická republika.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy