Home Zahraničí Jihovýchod Austrálie postihly další povodně, odřízly města ve vnitrozemí

Jihovýchod Austrálie postihly další povodně, odřízly města ve vnitrozemí

Budova u Windsorského mostu na předměstí Sydney při červencových záplavách FOTO – ČTK/AP/Mark Baker

Už čtvrté velké povodně v letošním roce postihly Austrálii. Silné deště, které v noci na dnešek zasáhly vnitrozemní oblasti na jihovýchodě Austrálie, způsobily vzedmutí hladiny řek a voda některá města odřízla od spojení s okolím. Varování před možnou evakuací bylo vydáno pro tisíce obyvatel, informovala agentura Reuters.

Prudké deště postihly během noci na dnešek jihozápad Nového Jižního Walesu a severovýchod státu Viktorie. Řeky se vylily z břehů a zaplavily silnice, mosty i farmy. Pod vodou se ocitlo zhruba dvoutisícové městečko Molong, které leží asi 300 kilometrů severozápadně od Sydney.

Obyvatelé Molongu popsali, jak se voda valila jejich obcí »jako oceán« a během noci zaplavila domy i podniky.

»Je to děsivé. Molong je zničený a zkáza zasáhla každý místní podnik,« řekla listu The Guardian Kim Stojanovová, která společně s manželem Davidem vlastní místní hotel. »Máme štěstí, že nikdo nezahynul.«

Voda a silnice zablokované troskami zatím brání záchranným týmům, aby se do Molongu dostaly.

La Niňa potřetí

Východní pobřeží Austrálie už třetí rok po sobě sužuje vzácný klimatický jev La Niňa, který pokračuje v Pacifiku. Východ země se přitom stále ještě zotavuje z intenzivních bouří a záplav, které ho postihly začátkem letošního roku a způsobil je loňský jev La Niňa.

La Niňa je rozsáhlé ochlazení povrchových teplot ve středním a východním rovníkovém Tichém oceánu, které se obvykle objevuje jednou za dva roky až sedm let. Tento jev má rozsáhlé dopady na počasí po celém světě – obvykle opačné než jev El Niňo, který má oteplující vliv.

Trojnásobná La Niňa – kdy tento jev trvá tři po sobě jdoucí zimy na severní polokouli, tedy léta na jižní polokouli – se zatím vyskytla pouze třikrát od roku 1900, kdy meteorologové začali tyto záznamy pořizovat. Naposledy to bylo v letech 1998-2001.

(jb, čtk)